| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები” - წევრი; იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე |
09/1964 - 06/1969 თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახ. სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სტუდენტი 10/1969 - 10/1972 თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახ. სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ასპირანტი 01/1973 - 12/1992 თსუ, მაღალი ენ. ფიზიკის ინსტიტუტი, უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი 01/1991 - 06/1992 საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია, თავმჯდომარის მოადგილე 03/1992 - 10/1992 საქართველოს სახელმწიფო საბჭო, წევრი 10/1992 - 10/1995 საქართველოს პარლამენტის წევრი, ფრაქციის თავმჯდომარე 02/1996 - 03/1997 საქართველოს პარლამენტი, ექსპერტი-კონსულტანტი 10/1996 - 10/1999 შპს "სახელმწიფო მარეგულირებელი საბჭო", იურისტი 09/1997 - 05/1998 სს "კომპლექსი" გენ. დირექტორი 1998 - 10/1999 ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო" აღმ. საბჭოს წევრი 11/1999 - 04/2004 საქართველოს პარლამენტის წევრი 05/2004 - 02/2005 სს "დელფი", სს "ბაგები-2002", მრჩეველი იურიდიულ საკითხებში 12/2005 - 11/2007 ა(ა)იპ "მენაშენეთა ასოციაცია", პრეზიდენტი 09/2000 "თბილისის საარბიტრაჟო პალატა", პარტნიორი 2010 - 10/2012 შპს "თბილისის საარბიტრაჟო პალატა" კოლეგიის თავმჯდომარე 10/2006 - 2008 თბილისის ეკონომიკისა და სამართლის აკადემია, ასოც. პროფესორი 10/2006 - 06/2007 კავკასიის უნივერსიტეტი, სამართლის სკოლა, ასოც. პროფესორი 08/2010 - 03/2011 ფონდი "ღია საზოგადოება-საქართველო", კოორდინატორი 05/2010 - 08/2010 "გაეროს განვითარების პროგრამა", საერთაშორისო კონსულტანტი 10/2011 - 10/2011 "გაეროს განვითარების პროგრამა", საერთაშორისო ექსპერტი 02/2011 - 12/2011 "გაეროს განვითარების პროგრამა", სამუშაო ჯგუფის წევრი 11/2011 - 07/2012 ა(ა)იპ "საქართველოს განვითარების კვლევითი ინსტიტუტი" საბჭოს წევრი, დეპ-ის დირექტორი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე