“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა - მაჟორიტარები” - ფრაქციის თავმჯდომარე;
იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი; საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის წევრი; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის წევრი
09/1986-08/1987 ფიზიკა-მათემატიკის მასწავლებელი წულუკიძის დასწრებულ-დაუსწრებელ საშუალო სკოლაში 09/1986-03/1988 ასისტენტი. ქუთაისის პოლიტექნიკური ინსტიტუტი 03/1988-12/1990 უფ. ლაბორანტი, ქუთაისის პოლიტექნიკური ინსტიტუტი 10/1990-01/1992 საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს წევრი 04/1992-12/1992 წამყვანი სახელმწიფო მრჩეველი საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო საბჭოს წევრი 10/1992-11/1995 საქართველოს პარლამენტის წევრი. 01/1998-12/2001 რწმუნებული მთავარი სპეციალისტი. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი. 12/2001-04/2004 საქართველოს პარლამენტის წევრი 04/2004- 09/2005 - საქართველოს პარლამენტის წევრი 08/2005 – 12/2005 - სახელმწიფო რწმუნებული იმერეთში 02/2006-11/2006 - საქ. თავდაცვის სამინისტროს ეროვნული გვარდიის დეპ. თავმჯდომარე 11/2006-01/2008 - სახელმწიფო რწმუნებული-გუბერნატორი იმერეთში 06/2008-10/2012 - საქართველოს პარლამენტის წევრი 10/2012 - მე-8 მოწვევის პარლამენტის “ნაციონალური მოძრაობა - მაჟორიტარები” - ფრაქციის თავმჯდომარე