| სპეციალობა | საერთაშორისო სამართალი |
| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, ფრაქცია “ქართული ოცნება - თავისუფალი დემოკრატები” - წევრი; იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი კომიტეტის წევრი
04/1996 – 02/1998 – საქართველოს სახელმწიფო კანცელარია - იურიდიული განყოფილების მთავარი სპეციალისტი; სახელმწიფო მინისტრის პირველი მოადგილე; კანცელარიის უფროსის თანაშემწე. 02/1998 – 09/2000 - საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს რეფერენტი. 09/2000 – 04/2004 - საქართველოს იუსტიციის საბჭოს წევრი; მდივანი. 04/2004 – 09/2005 საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო - გენერალური ინსპექციის უფროსი. 11/2005 – 07/2007 აფხაზეთის ფინანსთა სამინისტრო - მინისტრის მოადგილე; აფხაზეთის მთავრობის აპარატის უფროსი; მინისტრი საგანგებო დავალებათა საკითხებში. 07/2007 – 08/2008 საქართველოს კონტროლის პალატის გენერალური ინსპექტორი. 08/2010 – 10/2012 თბილისის საკრებულოს წევრი; თავმჯდომარის მოადგილე. 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის ვიცე-სპიკერი. |