“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა - რეგიონები” - წევრი; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრი; ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის წევრი |
01/1979 - 08/1979 კოლმეურნეობის წევრი 09/1979 - 07/1986 თბილისის სამედიცინო ინსტიტუტი, სტუდენტი 08/1986 - 09/1989 ჩხოროწყუს რაიონული საავადმყოფო, ორდინატორი 09/1989 - 09/1991 ონკოლოგიური ცენტრი, კლინიკური ორდინატორი 11/1991 - 12/1995 თბილისის სამედიცინო ინსტიტუტი, მიზნობრივი ასპირანტი 10/1993 - 05/1999 ჩხოროწყუ, ლესიჭინე, აგროსამრეწველო კომბინატის დირექტორი 05/1991 - 06/2002 ჩხოროწყუ, ლესიჭინე, ს/ს "რუსთაველი" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე 96/2002 - 03/2004ჩხოროწყუ, ლესიჭინეს საკრებულოს გამგეობის თავმჯდომარე 03/2004 - 07/2007 თბილისი, შპს "უშბას" კომერციული დირექტორი 07/2007 - 02/2008 ქ. ფოთის მერის მოადგილე 02/2008 - 02/2009 შპს ფოთის საზღვაო ნავსადგურის დირექტორი 02/2009 - 03/2010 შპს ფოთის საზღვაო ნავსადგურის გენ. დირექტორის მრჩეველი 03/2010 - 06/2010 შპს ფოთის საზღვაო ნავსადგურის მთავარი მენეჯერი 06/2010 - 08/2012 ქ. ფოთის მერი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი