“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა - მაჟორიტარები” - წევრი; ადამიანის უფლებათა დაცვის და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის წევრი; განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის წევრი; ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის წევრი
08/1982 - 08/1983 შუახევის რ-ნი, სოფ. ფურტიოს საშ. სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი 08/1983 - 05/1984 ხელვაჩაურის რ-ნი, სოფ ზედა წინავლის საშ. სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი 06/1984 - 12/1985 სავალდებულო სამხედრო სამსახური, ქუთაისი 01/1986 - 02/1987 ბათუმის სამშენებლო პროფტექნიკური სასწავლებლის აღმზრდელი პედაგოგი 03/1987 - 1990 ბათუმის სამშენებლო პრტოფტექნიკური სასწავლებლის კომკავშირის მდივანი 1990 - 12/1991 ბათუმის სამშენებლო პროფტექნიკური სასწავლებლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი 12/1991 - 07/1995 ფირმა "ანგო", დირექტორის მოადგილე 08/1995 - 09/1996 აჭარის ავტ. რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილის თანაშემწე 09/1996 - 10/2000 აჭარის ავტ. რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს პასუხისმგებელი ორგანიზატორი 05/2005 - 11/2006 შუახევის რ-ის გამგებლის მოადგილე 02/2007 - 07/2007 შუახევის მუნიციპალიტეტის გამგებლის პირველი მოადგილე 07/2007 - 08/2007 შუახევის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი 08/2007 - 05/2010 შუახევის მუნიციპალიტეტის გამგებელი 06/2010 - 01/2011 შუახევის მუნიციპალიტეტის გამგებელი 01/2011 - 09/2012 აჭარის ავტ. რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს აპარატის უფროსი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |