“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; აგრარულ საკითხთა კომიტეტის წევრი |
09/1980 - 08/1981 ვანის ნებაყოფილობით სახანძრო საბჭო, მუშა 09/1981 - 07/1986 თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სტუდენტი 11/1986 - 06/1991 რწმუნებული - შრომის სახელმწიფო კომიტეტის ვანის და მაიაკოვსკის რაიონებში 07/1991 - 03/1992 განყოფილების გამგე - ვანის პრეფექტურის შრომის, სოციალური დაცვისა და დემოგრაფიის განყოფილება 03/1992 - 08/1993 განყოფილების გამგე - ვანის გამგეობის სოციალური დაცვისა და დემოგრაფიის განყოფილება 08/1993 - 10/1993 გამგებლის მოადგილე - ვანის რაიონის გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე 10/1993 - 12/1994 გამგებლის პირველი მოადგილე - ვანის რაიონის გამგეობის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე 12/1994 - 04/1995 ინსპექტორი - პოლიტიკური პარტია "მოქალაქეთა კავშირის" რეგიონალურ დეპარტამენტში 05/1995 - 01/1996 წამყვანი სპეციალისტი - საქართველოს პარლამენტის "მწვანეთა" ფრაქცია 01/1996 - 11/1997 აპარატის უფროსი - საქართველოს პარლამენტი, ფრაქცია "მოქალაქეთა კავშირი" 11/1997 - 04/1999 გამგებლის პირველი მოადგილე, აპარატის უფროსი, ვანის რაიონის გამგეობა 04/1999 - 12/2000 დირექტორის მოადგილე - საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ტერიტორიული ერთეულების ბიუჯეტებთან მუშაობის დეპარტამენტი 12/2000 - 09/2004 გენერალური დირექტორი - საქართველოს ეროვნული ზარაფხანა 10/2009 - 04/2012 აპარატის უფროსი - საქართველოს პარლამენტი, ფრაქცია "ქ.დ.მ" 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |