“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
“ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები” - ფრაქციის თავმჯდომარე; დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის წევრი; რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის წევრი |
06/1984-06/1985 – მკერავი-მემანქანე დაწესებულებაში XX 385/3 (პოლიტიკურ პატიმართაბანაკი, მორდოვეთის ასსრ) 08/1985-06/1986 – მუშა, ბათუმის ფეხსაცმლის ფაბრიკა 07/1986-11/1990 – უფროსი ლაბორანტი, მეცნიერ-თანამშრომელი, ბათუმის ნ. ბერძენიშვილის სახელობის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი 11/1990-01/1992 – დეპუტატი, საქართველოს უზენაესი საბჭო 01/1992-03/1992 – კოორდინატორი, საქართველოს საკონსულტაციო საბჭო 03/1992-10/1992 – წევრი, საქართველოს სახელმწიფო საბჭო 12/1992-11/1995 – წევრი, საქართველოს პარლამენტი 07/1991-10/1996 – დეპუტატი, აჭარის ა.რ. უმაღლესი საბჭო 02/1996-03/2000 – აღმასრულებელი მდივანი, საქართველოს რესპუბლიკური პარტია 12/1996-12/2002 – კოორდინატორი, გამგეობის წევრი, არასამთავრობო ორგანიზაცია „განვითარებისა და თანამშრომლობის ცენტრი“ 03/2000-06/2005– თავმჯდომარე, საქართველოს რესპუბლიკური პარტია 08/1998-12/2002 – პოლიტიკური მიმომხილველი, რადიო „თავისუფლება“ 11/2002-04/2004 – ქ. თბილისის საკრებულოს ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა-დემოკრატიული ფრონტის“ თავმჯდომარე 04/2004-06-2008 – წევრი, საქართველოს პარლამენტი 06/2005-07/2009 – ეროვნული კომიტეტის წევრი, საქართველოს რესპუბლიკური პარტია 07/2009 – პოლიტიკური მდივანი, საქართველოს რესპუბლიკური პარტია 11/2012 – საპარლამენტო ფრაქციის თავმჯდომარე, ფრაქცია "ქართული ოცნება – რესპუბლიკელები" |