| სპეციალობა | ფილოსოფია |
| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის წევრი
1984 - 1991 თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ფილოსოფია-ფსიქოლოგიის ფაკულტეტი, სტუდენტი 1986 - 1988 საბჭოთა არმია, რიგითი 1988 - 1989 თბილისის ილ. ჭავჭავაძის სახ. უცხო ენების შემსწავლელი კურსი, გერმანული ენა 1991 - 1994 თბილისის სახელმწ. უნივერსიტეტი, ფილოსოფია-ისტორიის კათედრა, ასპირანტი 1993 - 1993 მასწავლებელთა გადამზადების ინსტიტუტი, რელიგიის კათედრა, მეცნიერ-მუშაკი 1993 - 1996 თბილისის სასულიერო აკადემია, მასწავლებელი 1995 - 1997 შპს "კავკასია" დირექტორის მოადგილე 1997 - 2002 შპს "არსაკი", დირექტორი 2001 - 2002 თბილისის სახელმწ. უნივერსიტეტი, უფროსი მასწავლებელი 2002 - 2006 თბილისის ილ. ჭავჭავაძის სახ. ენისა და კულტურის უნივერსიტეტის ფილოსოფიისა და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი, დასავლური ფილოსოფიის კათედრის გამგის მოვალეობის შემსრულებელი 2006 - 2008 ილ. ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ასოცირებული პროფესორი 2008 - დღემდე ილ. ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ფილოსოფიის მიმართულების სრული პროფესორი 2006 - 11/2006 ილ. ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებელი 2006 - 2012 ილ. ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |