| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| საპარლამენტო უმრავლესობის თავმჯდომარე; ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი |
09/1977-08/1983 თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო ინსტიტუტი, სტუდენტი 10/1983-10/1985 საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს ონკოლოგიის სამეცნიერო ცენტრი– კლინიკური ორდინატურა 1983-1985 - მოსკოვის ონკოლოგიური ცენტრი, კლინიკური ორდინატურა. 1986 – 1987 სანქტ-პერერბურგის სამხედრო-სამედიცინო აკადემია 1987-1999 საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტროს ონკოლოგიის სამეცნიერო ცენტრი,აბდომინალური ქირურგიის განყოფილება 1994-1999 კორპორაცია "GHF "-პრეზიდენტი 1996 – 1999 სააქციო საზოგად. „საქართველოს ბანკის“ სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი 1997 – 1999 სააქციო საზოგად. „თი-ბი-სი“ ბანკის დირექტორთა საბჭოს წევრი 1997 ლონდონის და ბრაიტონის ბიზნესის სკოლა 1995-1998 თბილისის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი – ეკონომიკური ფაკულტეტი, სტუდენტი 1998-2001 თბილისის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი – იურიდიული ფაკულტეტი, სტუდენტი 1999 – 2000 ათენის ბიზნეს სკოლა, სტუდენტი 11/1999-04/2004 საქართველოს პარლამენტის წევრი. გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე 04/2004–2008 საქართველოს პარლამენტის წევრი. ონის მაჟორიტარი დეპუტატი.ჯანდაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე 2005 – 2007 PABSEC -ის ეკონომიკურ-ეკოლოგიურ, სავაჭრო და სატრანსპორტო კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე 2008 წელი - არჩეულ იქნა საქართველოს პარლამენტის წევრად. დიდუბის მაჟორიტარ დეპუტატად. ხელისუფლებისადმი პროტესტის ნიშნად დატოვა საპარლამენტო მანდატი. 2010 – 2012 თბილისის საკრებულოს წევრი. 10/2012 - თბილისის საკრებულოს თავჯდომარის მოადგილე. 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტი, საპარლამენტო უმრავლესობის თავმჯდომარე. „შავი ზღვის ეკონომიკური თანამშრომლობის საპარლამენტო ასამბლეა“(PABSEC). საქართველოს პალამენტის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი |