“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
ფრაქცია “ქართული ოცნება - რესპუბლიკელები” - წევრი; საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე; განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის წევრი
1971 - 1978 თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო ინსტიტუტი 1978 - 1985 ფოთის მთავარი კარდიოლიგი 1982 - 1983 მოსკოვის I სამედიცინო ინსტიტუტი, კარდიოლოგიის კათედრის ექიმი 1983 - 1992 თბილისის ექიმთა დახელოვნების ინსტიტუტი, თერაპია-კარდიოლოგიის კათედრის ასისტენტი 1992 სახელმწიფო საბჭოს წევრი 1992 - 1995 საქართველოს პარლამენტის წევრი 1996 - 1998 კონსტიტუციის დაცვის ლიგის აღმასრულებელი დირექტორი 1998 - 2008 არასამთავრობო ორგანიზაცია, "განვითარების და თანამშრომლობის ცენტრის" - პლურალიზმის ცენტრის ადამიანის უფლებათა პროგრამების დირექტორი 2009 - 2012 "რესპუბლიკური ინსტიტუტი" გამგეობის წევრი 2011 დღემდე საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი, ლექტორი 2011 დღემდე ქრისტიანული განათლების ფონდი, დირექტორი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი