| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა - რეგიონები” - მოადგილე; აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე |
09/1986 – 01/1987 – ს/გ "საქაგრომშენი", მე–4 თანრიგის შემკეთებელი 01/1987 – 11/1988 – საქართველოს სსრ პროკურატურა, კანცელარიის ინსპექტორი, კანცელარიის შიკრიკი 11/1990 – 10/1991 – საბურთალოს რაიონის საზკვების ტრესტი, მუშა 12/1992 – 01/2002 – საქართველოს რესპუბლიკის პროკურატურა, გენერალური პროკურორის მოადგილის ტექნიკური თანაშემწე, პროკურატურის სტაჟიორი, გენერალური ინსპექციის პროკურორი, პროკურატურის ორგანოებში სისხლის სამართლებრივი დევნის და გამოძიების საპროცესო ხელმძღვანელობის განყოფილების პროკურორი 01/2002 – 12/2003 – საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, გენერალური ინსპექციის უფროსი 02/2004 – 06/2004 – საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტრო, სამხედრო სამსახური 06/2006 – 04/2008 – საქართველოს პროკურატურა, სამმართველოს უფროსი, დეპარტამენტის უფროსი, ქ. თბილისის პროკურორი 06/2008 - 10/2008 - საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2008 - 08/2012 - კახეთის გუბერნატორი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |