| სპეციალობა | ინჟინერ-მშენებელი; ეკონომისტი; იურისტი |
| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი, თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის წევრი, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის წევრი |
10/1990 - 10/1993 ინჟინერ-კონსტრუქტორი, სსი, თბილქალაქპროექტი 10/1993 - 05/1994 ინჟინერ-კონსტრუქტორი, შემოქმედებითი გაერთიანება N6 "სხივი" 05/1994 - 08/2000 საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო საგადასახადო ინსპექციის ოპერატიული სამმართველო 12/2000 - 10/2003 საქართველოს საგადასახადო შემოსავლების სამინისტროს საგანგებო ლეგიონი 11/2003 - 01/2004 ოპერატიული სამსახურის აღმ. სამმართველოს უფროსის მოადგილე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო დეპარტამენტი 04/2004 - 12/2004 საინფორმაციო-ანალიტიკური დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ფინანსური პოლიცია 12/2004 - 05/2005 ფინანსური პოლიციის სტატისტიკური აღრიცხვისა და საინფორმაციო სამმართველოს უფროსი, ფინანსური პოლიცია 05/2005 - 04/2007 ფინანსური პოლიციის საგამოძიებო დეპარტ. თბილისის მთ. სამმართველოს უფროსი, ფინანსური პოლიცია 07/2007 - 02/2008 შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო დეპარტ. თბილისის მთ. სამმართველოს უფროსი, შემოსავლების სამსახური 02/2008 - 07/2008 საქართველოს ადმინისტრაციულ-ტერიტორიულ ერთეულებში (ლანჩხუთი, ოზურგეთისა და ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტები) სახელმწიფო რწმუნებული - გუბერნატორი 07/2008 - 12/2008 საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილე 12/2008 - 06/2010 საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის თავმჯდომარე 06/2010 - 08/2012 საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |