“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
| ფრაქცია "ქართული ოცნება - ეროვნული ფორუმი" - მოადგილე; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; აგრარულ საკითხთა კომიტეტის წევრი |
07/1975 - 09/1977 თბილისის საავიაციო საწარმო გაერთიანება, ზეინკალ-შემკეთებელი 07/1977 - 11/1979 სავალდებულო სამხედრო სამსახური 01/1980 - 02/1980 საავიაციო საწარმო გაერთიანება, ამწყობი ზეინკალი 12/1980 - 03/1987 ნ.ი. ჟუკოვის სახ. საავიაციო ინსტიტუტი 04/1987 - 01/1990 საავიაციო საწარმო გაერთიანება, ოსტატი, წამყვანი კონსტრუქტორი 09/1990 - 08/1993 შპს "ნთმ", დირექტორი 09/1993 - 11/1998 ერთი პირის საწარმო "თემურ მაისურაძე", დირექტორი 10/2004 – 11/2008 შპს "მაგისტრალი, ტექნ. დირექტორი 12/2008 – 07/2009 შპს "თბილისის ავტობუსი" ტექნ. განყ. უფროსის მოადგილე 02/2010 – 10/2011 შპს "ო ემ ჯი" დირექტორი 10/1996 - 11/2010 "წმ.ანდრიაპირველწოდებულის სახ. ქართული უნივერსიტეტი", უმცროსი მეცნიერთანამშრომელი 01/2011 "წმ. ანდრიაპირველწოდებულის სახ. ქართული უნივერსიტეტი", დოქტორანტი 11/2011 "ტურიზმის მენეჯმენტის, რეგიონ. განვითარების და ინფორმაციული ტექნ. ევროპული უნივერსიტეტი", ასოცირებული პროფესორი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |