| საგანმანათლებლო დაწესებულება |
თბილისის სამედიცინო ინსტიტუტი "მომავლის ექიმი"; საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი; ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტი |
ექიმი; სახელმწიფო მართვის მაგისტრი; პროექტების მართვის მაგისტრი |
| ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; საპარლამენტო უმცირესობის მდივანი; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრი; ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრი; ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის წევრი |
1992 - 1999 თბილისის სამედიცინო ინსტიტუტი 1998 - 2000 საქსტანდარტი, TACIS პროექტი; "ხარისხის მხარდაჭერა საქართველოში", კოორდინატორის თანაშემწე 2000 - 2002 ჟურნალისტთა საერთაშორისო ცენტრი, USAID პროგრამა ProMedia II, დირექტორის მოადგილე 2002 - 2003 ეუთოს მისია საქართველოში, საქართველოს პროგრამების ასისტენტი 2003 - 2005 საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი, სახელმწიფო მართვის პროგრამა 2003 - 2006 ეუთოს მისია საქართველოში, სასწავლო პროგრამების ოფიცერი 2006 - 2008 გაეროს მოსახლეობის ფონდი, სამხრეთ კავკასიის პროექტის რეგიონული კოორდინატორი 2005 - 2011 საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი, პროფესორი 2006 - 2011 EC/SPAMGO პროექტი, პროექტის მართვის კონსულტანტი 2008 - 2010 აბგპ პროფსერვის გრუპი(შ.პ.ს.), აღმასრულებელი დირექტორი 2009 - 2010 ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტი და თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტი, პროექტის მართვის პროგრამა 2010 - 2011 USAID პროექტი "აივ პრევენცია საქართველოში", ტექნიკური ექსპერტი 2010 - 2012 ჟურნალი "ტაბულა", კოლუმნისტი 2011 - დღემდე თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტი, პროფესორი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი