| სპეციალობა | მეღვინეობა და ხილბოსტნეულის დაკონსერვების ტექნოლოგია; ინჟინერ-ტექნოლოგი |
| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრი
02/1965 - 12/1969 მეღვინე-ოსტატი, წითელწყაროს ღვინის ქარხანა 03/1970 - 10/1973 უფ. სახ ინსპექტორი - საქართველოს დამზადების სამინისტრო, ქ. თბილისი 10/1973 - 11/1976 ასპირანტი - საკავშირო კვების მრეწველობის ინსტიტუტი, ქ. მოსკოვი 12/1976 - 09/1977 უფროსი მეცნიერ-მუშაკი - საკავშირო კვების მრეწველობის ინსტიტუტი, ქ. მოსკოვი 08/1978 - 11/1980 ტექნიკური სამმართველოს უფროსი, საქართველოს კვების მრეწველობის სამინისტრო, ქ. თბილისი 11/1980 - 02/1986 ალკოჰოლიანი სასმელების საკავშირო სახელმწიფო ინსპექციის რესპუბლიკური სამმართველოს უფროსი, ქ. თბილისი 02/1986 - 01/1988 მთავარი სამმართველოს უფროსი - "საქაგრომრეწვის” სტანდარტ., მეტროლოგიის მთავარი სამმართველო, ქ. თბილისი 01/1988 - 01/1991 საქაგრომრეწვის რესპუბლიკური გაერთიანება. "საქკონსერვის” უფროსი, ქ. თბილისი 05/1991 - 10/1992 სახელმწიფო კონცერნ "ქართული კონსერვის” პრეზიდენტი, ქ. თბილისი 11/1992 - 09/1996 საკონსერვო მრეწველობის რესპუბლიკური გაერთიანების უფროსი, ქ. თბილისი 12/1996 - 12/1999 ასოციაცია "კონსერვის” პრეზიდენტი, ქ. თბილისი 12/1999 - 04/2004 შპს "ყაზბეგი”, დირექტორის მოადგილე, ქ. თბილისი 05/2004 - 06/2008 საქართველოს პარლამენტის წევრი 09/2008 - 10/2008 შპს "ყაზბეგი", გენ. დირექტორის მოადგილე 11/2009 - 10/2012 ფირმა "ყაზბეგი", გენ. დირექტორის მოადგილე 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |