“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
ფრაქცია “ქართული ოცნება-მრეწველები” - მდივანი; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე; საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის წევრი; საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის საქმიანობის შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის წევრი
1960 - 1965 საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო ინსტიტუტი, სტუდენტი 1966-1970 "სამტრესტის" წითელწყაროს ღვინის ქარხანა, მეღვინე-ოსტატი 1970-1983 "სამტრესტის" ვარკეთილის ღვინის ქარხანა ინჟინერ ტექნოლოგი 1983-1988 "სამტრესტის" სამარკო და საექსპორტო ღვინის ქარხანა, მთავარი ინჟინერი 1988-1992 სამრეწველო სავაჭრო ფირმა "სამება" გენერალური დირექტორის მოადგილე 1992-1995 შ.პ.ს ფირმა "სამება" გენერალური დირექტორის მოადგილე 1995-1999 შ.პ.ს ფირმა "სამება" გენერალური დირექტორი 1999-2008 საქართველოს პარლამენტის წევრი 2005 - დღემდე პ/გ "მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს" თავმჯდომარე 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტი, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე