| სპეციალობა | საერთაშორისო სამართალი |
| საარჩევნო ბლოკი | " ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება - თავისუფალი დემოკრატები” - თავმჯდომარე; თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის წევრი; საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი |
05/2001 - 06/2001 საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო, საერთაშორისო ხელშეკრულებათა კონტროლის განყოფილების მე-2 მიმართულება, უფროსი იურისკონსულტი 06/2001 - 05/2003 თავდაცვის სამინისტრო, საერთაშორისო სამართლებრივი სამმართველო, უფროსი იურისკონსულტი 05/2003 - 09/2003 თავდაცვის სამინისტრო, მრავალმხრივი ურთიერთობების სამმართველოს საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილება, განყოფილების უფროსი 09/2003 - 02/2004 თავდაცვის სამინისტრო, მრავალმხრივი ურთიერთობები, სამმართველოს უფროსი 02/2004 - 04/2004 თავდაცვის სამინისტრო, საზოგადოებასთან ურთიერთობის და ინფორმაციის დეპარტამენტი, დეპარტამენტის უფროსი 04/2004 - 06/2004 თავდაცვის სამინისტრო, საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტი, დეპარტამენტის უფროსი 06/2004 06/2004 საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატი, ანტიკორუფციული პოლიტიკის კოორდინაციის დეპარტამენტის დირექტორი 06/2004 - 10/2004 საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატი, ანტიკორუფციული პოლიტიკის დეპარტამენტის დირექტორი 10/2004 - 11/2005 საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატი, სახელმწიფო და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დეპარტამენტის დირექტორი 11/2005 - 01/2006 საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო, ადამიანური რესურსების მართვის დეპარტამენტი, დეპარტამენტის დირექტორი 01/2006 - 03/2006 საგარეო საქმეთა სამინისტრო, საერთაშორისო ორგანიზაციების დეპარტამენტი, დეპარტამენტის დირექტორი 03/2006 - 01/2007 საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო, საერთაშორისო-სამართლებრივი დეპარტამენტი, დეპარტამენტის უფროსი 01/2007 - 07/2009 გაერთიანებული ერების ორგანიზაციასთან საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლობაში, მუდმივი წარმომადგენელის მოადგილე 12/2008 - 02/2009 გაერთიანებული ერების ორგანიზაციასთან საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლობაში, საქართველოს საქმეთა დროებითი რწმუნებული 07/2009 - დღემდე "ჩვენი საქართველო-თავისუფალი დემოკრატები" - გამგეობის წევრი 09/2010 - დღემდე "ჩვენი საქართველო-თავისუფალი დემოკრატები" - გენერალური მდივანი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი, ფრაქცია “ქართული ოცნება - თავისუფალი დემოკრატები” - თავმჯდომარე |