“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; საპარლამენტო უმრავლესობა - მოადგილე; ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის თავმჯდომარე; ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის წევრი; საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი
10/1978 -08/1979 საქართველოს ვაჭრობის სამინტრო, საინფორმაციო გამოთვლითი ცენტრი, ინჟინერი 08/1979 - 04/1984 საქართველოს ვაჭრობის სამინისტრო, მოთხოვნისა და კონიუნქტურის შესწავლის განყოფილება, უფროსი ეკონომისტი, წამყვანი ეკონომისტი 04/1984 - 02/1990 საქართველოს კომპარტიის რაიონულ, საქალაქო და ცენტრალურ კომიტეტებში, ინსტრუქტორი 02/1990 - 07/1991 საქართველოს დამოუკიდებელი პროფკავშირების კონფედერაცია, განყოფილების გამგის მოადგილე, განყოფილების გამგე 07/1991 - 10/1991 საქართველოს დასაქმების ერთიანი სახელმწიფო ფონდი, განყოფილების გამგე 10/1991 - 05/1993 საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე რუსეთის ფედერაციაში 05/1993 - 06/1993 საგარეო ურთიერთობათა განყოფილების გამგის მოადგილე, საქართველოს მინისტრთა კაბინეტი 06/1993 - 04/1999 მრჩეველი, წარმომადგენლის მოადგილე, გაერთიანებული ერების ორგანიზაციასთან საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობა 06/1999 - 11/1999 გაეროს სამმართველოს უფროსი, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო 11/1999 - 05/2003 მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე, საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობა გაეროსთან 06/2003 01/2004 საქართველოს ეროვნული უშოიშროების საბჭოს მდივნის სპეციალური თანაშემწე 04/2004 - 08/2006 სახელმწიფო მინისტრის მოადგილე კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში 11/2006 - 01/2007 საგანგებო დავალებათა ელჩი, საქართველოს საგარეო სამინისტრო 01/2007 - 10/2010 საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციების, საერთაშორისო ორგანიზაციების საექსპერტო პრობლემების მონაწილე 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი, ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის თავმჯდომარე |