| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერი; ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი
1990 - 1991 საქართველოს ტელე-რადიო დეპარტამენტი, შტატგარეშე კორესპოდენტი 1991 - 2001 თბილისის 54 -ე საშ. სკოლა, მასწავლებელი 1994 - 1995 თბილისის განათლების სამმართველო, პედაგოგიურ ინოვაციის ცენტრი, სპეციალისტი 2002 - 2003 ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42 -ე მუხლი" ადვოკატის სტაჟიორი 2003 - 2012 ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42 -ე მუხლი" პროექტის დირექტორი 2004 - 2008 ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42 -ე მუხლი" გამგეობის თავმჯდომარე 2009 - 2010 ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42 -ე მუხლი" აღმასრულებელი დირექტორი 2011 - 2012 აღმასრულებელი დირექტორი ორგანიზაცია "საზოგადოებრივი დამცველი" 2003 - 2012 ორგანიზაცია "კონსტიტუციის 42 -ე მუხლი", ადვოკატი 04/2012 - დღემდე მ.პ.გ. "ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო", თავმჯდომარე 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი, საქართველოს პარლამენტის ვიცე-სპიკერი |