“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
| ფრაქცია "ქართული ოცნება" - წევრი; იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე |
09/1996 - 10/2012 საქართველოს ადვოკატთა ასოციაცია, ადვოკატი 09/1992 - 03/1994 საქართველოს პროკურატურა, სისხლის სამართლის სამმართველო, პროკურორი 10/1988 - 09/1992 საქართველოს ჯანდაცვის სამინისტრო, ჯანდაცვის ეკონომიკის და მართვის სამეცნიერო კვლევითი ლაბორატორია, უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი 08/1992 - 09/1993 აფხაზეთის რეგიონში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის თანაშემწე; მოხალისე მებრძოლი საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისთვის, აფხაზეთის რეგიონში 11/1983 - 06/1985 მ, ლომონოსოვის სახ. მოსკოვის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, იურდიული ფაკულტეტის სისხლის სამართლის კათედრა, ასპირანტი 02/1981 - 10/1983 თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახ. სახელმწიფო უნივერსიტეტი, დამნაშავეობის სოციოლოგიის ს/კ ლაბორატორია (შემდგომში - საქართველოს შს სამინისტროს დამნაშავეობის სოციოლოგიის ს/კ ლაბორატორია), მეცნიერ-თანამშრომელი 06/1980 - 08/1980 სამხედრო-სასწავლო შეკრება 09/1974 - 06/1980 თბილისის ივ. ჯავახიშვილის სახ. სახელმწიფო უნივერსიტეტი, იურიდიული ფაკულტეტი, სტუდენტი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |