“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - 'მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე |
1979 -1980 ტელერადიოკომიტეტი, ელექტრომექანიკოსი 1980 - 1983 თბილისის სატელეფონო კვანძი, ელექტრომექანიკოსი 1983 - 1990 რადიოფიკაციის რესპუბლიკური კვანძი, ელექტრომექანიკოსი, ინჟინერი, უფროსი ინჟინერი 1986 - 1988 სამხედრო სავალდებულო სამსახური 1990 - 1992 საქართველოს კავშირგაბმულობის სამინისტრო, ელ. კავშირგაბმულობის ინსპექციის უფროსი 1996 - 1998 შპს "ტელეცენტრში" გენერალური დირექტორის მოადგილე 1998 - 2000 საქართველოს კავშირგაბმულობის და ფოსტის მინისტრის მოადგილე 2002 - 2004 ქ. თბილისის მერია, პრემიერის მოადგილე 2004 - 2012 შპს "საქაერონავიგაციის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე 2008 საქართველოს ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე 2009 საქართველოს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე 2009 - 2012 საქართველოს ეკონომიკური და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე 2011 - 2012 TRANCECA -ს სამთავრობათაშორისო კომისიის ეროვნული მდივანი საქართველოში 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |