ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯომარის მოადგილე; განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის წევრი |
03/2001 - 11/2003 საქართველოს ახალგაზრდა სახელმწიფო მოხელეთა ასოციაცია, თავმჯდომარე 11/2003 - 01/2005 ინერპოლის ეცბ ინსპექტორი; საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი კომისია, მოწვეული სპეციალისტი 01/2005 - 09/2005 საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს ჩუღურეთის საპასპორტო და მოსახლეობის რეგისტრაციის სამსახურის უფროსი 09/2005 - 10/2006 საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტო, თავმჯდომარის მოადგილე 10/2006 - 03/2010 საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე 03/2010 - 01/2012 საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე - სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარე 01/2012 - 08/2012 საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |