| სპეციალობა | საერთაშორისო სამართალმცოდნე |
| საარჩევნო ბლოკი | "ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება" |
| ფრაქცია "ქართული ოცნება - მრეწველები" - წევრი; იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი; განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის წევრი
1990 - 1995 - ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საერთაშორისო სამართლის და ურთიერთობების ფაკულტეტი 1999 - 2004 - საქართველოს უზენაესი სასამართლო, მოსამართლის თანაშემწე, სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის თავმჯდომარის თანაშემწე 2004 - 2005 - ილია ჭავჭავაძის სახელობის თბილისის ენისა და კულტურის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, უფროსი მასწავლებელი 2005 - 2007 - საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო, მთავარი მრჩეველი 2007 - 2011 - ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, იურიდიული ფაკულტეტი, ასისტენტ-პროფესორი 2011 - დღემდე ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, იურიდიული ფაკულტეტი, ასოცირებული-პროფესორი 05/2013 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |