“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ნაციონალური მოძრაობა - მაჟორიტარები” - ფრაქციის მდივანი, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის წევრი, საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის წევრი |
11/1965 – 08/1971 – ქ. შევჩენკოს სამთო სამრეწველო კომბინატი, კავშირგაბმულობის ხელოსანი, სამმართველოს დისპეჩერი 09/1971 – 12/1975 – ლენინგრადის სამთო–სამრეწველო ინსტიტუტი, სტუდენტი 02/1976 – 09/1977 – ქ. შევჩენკოს სატრანსპორტო სამმართველო, ინჟინერ–ეკონომისტი 09/1977 – 05/1981 – ქ. შევჩენკოს სამთო სამრეწველო კომბინატის გამოთვლითი ცენტრი, განყოფილების გამგე, დირექტორის მოადგილე 11/1986 – 03/1993 – სოხუმის ფიზიკო–ტექნიკური ინსტიტუტი, N 250 სამეცნიერო განყოფილების დირექტორის მოადგილე 02/1995 – 05/2008 – მოსკოვის ელექტრო მოძრავი შემადგენლობის სარემონტო ქარხანა, გენერალური დირექტორის მოადგილე 06/2008 – 10/2012 საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |