“ბიძინა ივანიშვილი - ქართული ოცნება” |
| ფრაქცია “ქართული ოცნება” - წევრი; საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის მდივანი |
08/1976 – 06/1977 - ცაგერის სარემონტო–სამშენებლო უბანი, მუშა 08/1977 – 10/1982 - საქართველოს პოლიტექნიკური ინსტიტუტი, სტუდენტი 11/1982 – 06/1983 - ცაგერის კომუნალურ საწარმოთა კომბინატი, ინჟინერი 06/1983 – 11/1986 - ცაგერის კომკავშირის რაიკომი, ინსტრუქტორი, განყოფილების გამგე 11/1986 – 09/1987 - ცაგერის კოლმეურნეობა, პარტიული კომიტეტის მდივანი 09/1987 – 09/1989 - ცაგერის პარტიის რაიკომი, ინსტრუქტორი 09/1989 06/1991 - ქ. გორკის უმაღლესი პარტიული სკოლა, მსმენელი 05/1991 – 01/1995 - ქვედა ცაგერის საკრებულოს მდივანი 05/1995 – 12/1995 - ცაგერის საპრივატიზაციო ბარათების მიმღები პუნქტის განგე 01/1995 – 04/1997 - ლეჩხუმის აღორძინების ფონდის გამგეობის თავმჯდომარის მოადგილე 05/1997 – 06/2002 - ცაგერის საგზაო სამმართველოს უფროსის მოადგილე 06/2002 – 09/2006 - ქვედა ცაგერის თემის საკრებულოს თავმჯდომარე 11/2006 – 05/2008 - ცაგერის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრი 06/2008 - 10/2012 საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |