| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრი |
11/1997 – 03/2000 – საქართველოს იუსტიციის საბჭოს აპარატი, კანცელარიის კონსულტანტი, სასამართლო პერსონალის სექტორის უფროსი კონსულტანტი. 03/2000 – 10/2000 – საქართველოს საგადასახადო სამინისტრო, იურიდიულ საკითხთა სამმართველოს უფროსი. 10/2000 – 06/2001 – საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, იურიდიული დახმარების ცენტრის დირექტორი. 06/2001 – 02/2004 – საქართველოს ანტიკორუფციულ ბიურო, სამართლის ექსპერტი. 02/2004 – 06/2004 –საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს აპარატის, სამართალდამცავ ორგანოებთან და სპეციალურ სამსახურებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე, ანტიკორუფციული პოლიტიკის კოორდონაციის დეპარტამენტის დირექტორი. 06/2004 – 06/2004 – სახელმწიფო უშიშროების სამინისტრო, ორგანიზაციული უზრუნველყოფის დეპარტამენტის თავმჯდომარე 07/2004 – 02/2005 – საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, საბჭოს მდივნი 03/2005 – 08/2005 – საქართველოს პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივანი 10/2005 – 06/2008 საქართველოს მე–6 მოწვევის პარლამენტის წევრი 06/2008 - 10/2012 საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |