“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები” - წევრი; საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტის წევრი |
11/1975 - 02/1976 - ქარხანა "ელექტროაპარატი", სატვიფრო მექანიკური საამქრო,მტვიფრავის მოწაფე 02/1976 - 09/1977 ქარხანა "ელექტროაპარატი", საიარაღო საამქრო,ზეინკალი 09/1977 - 03/1978 - ქარხანა "ელექტროავტომატი", ამწყობი საამქრო,ზეინკალი 03/1978 - 08/1980 - ქარხანა "ელექტროავტომატი",ამწყობი საამქრო, ინჟინერ-ტექნოლოგი 09/1980 - 06/1989 - ქარხანა "ელექტროავტომატი", კადრების განყოფილების უფროსი 06/1989 -09/1993 - ქარხანა "ელექტროავტომატი", ამწყობი საამქროს უფროსი 09/1993 - 07/1996 - ქარხანა "ელექტროავტომატი", დირექტორის მოადგილე საერთო საკითხებში 07/1996 - 09/1999 - ქარხანა "ელექტროავტომატი", ს/ს მეთვალყურეთა საბჭოს თავმჯდომარე 05/1997 - 09/1999 - შპს "არტ-კომპანი", დირექტორი 10/1999 - 04/2004 - საქართველოს პარლამენტის წევრი 04/2004 – 06/2008 - საქართველოს პარლამენტის წევრი 06/2008 - 10/2012 - საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი, ფრაქცია “უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები” - ფრაქციის თავმჯდომარე |