“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - "მეტი სარგებელი ხალხს” |
| ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; საპარლამენტო უმცირესობის თავმჯდომარის მოადგილე; ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის წევრი |
1991–1995 - საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის ნიადაგმცოდნეობის კათედრის ლაბორანტი. 1995–1999 - საქართველოს პარლამენტის წევრი. 1999–2001 - საქართველოს საგადასახადო შემოსავლების მინისტრი 2001-2002 - საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფროსი 2002–2004 - თბილისის სამგორის რაიონის მაჟორიტარი დეპუტატი, საპარლამენტო ფრაქცია "გაერთიანებული დემოკრატების” წევრი 2003–2004 - საპარლამენტო ფრაქცია "გაერთიანებული დემოკრატების” თავმჯდომარე 2004-2008 - საქართველოს მე–6 მოწვევის პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე 06/2008 – 10/2012 - საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |