“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - 'მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა” - წევრი; სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე; დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის წევრი |
07/1988/ – 09/1988/ – 50 წლის სახელობის თბილისის საწარმოო გაერთიანება, ზეინკალი 09/1988 – 09/1989 – "ცეკავშირის" ექსპლუატაციის განყოფილების გამგე 08/1989 – 07/1994 – თსუ, ქიმიის ფაკულტეტის სტუდენტი 04/1997 – 07/2001 – საქართველოს სახელმწიფო ანტიმონოპოლიური სამსახური, სარეკლამო საქმიანობისა და ლიცენზირების სამმართველოს წამყვანი სპეციალისტი, განყოფილების უფროსი, სამმართველოს უფროსის მოადგილე, სამმართველოს უფროსი 07/2001 – 08/2002 – საქართველოს სახელმწიფო ანტიმონოპოლიური სამსახური, სარეკლამო საქმიანობაზე ზედამხედველობის სამმართველოს უფროსი 08/2002 – 05/2004 – საქართველოს სახელმწიფო ანტიმონოპოლიური სამსახურის უფროსის მოადგილე 05/2004 – 07/2005 – სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს თავმჯდომარე 07/2005 – 10/2006/ – ქ. თბილისის მერია, პრემიერის პირველი მოადგილე 10/2006 – 04/2008 – ქ. თბილისის მერის მოადგილე 06/2008 - 10/2012 - საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 - საქართველოს მე-8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |