| საარჩევნო ბლოკი | ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა - “მეტი სარგებელი ხალხს” |
ფრაქცია “უპარტიო, დამოუკიდებელი მაჟორიტარები” - წევრი; იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის წევრი; სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის საფინანსო-ეკონომიკური, სამართლებრივი და ორგანიზაციული საქმიანობის, აუდიტის ხარისხის კონტროლისა და შიდა კონტროლის პროცედურების აუდიტის განმახორციელებელი დროებითი კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე |
07/1976 - 10/1977 – ბოგდანოვკის მოძრავ-მექანიზებული კოლონა N21 – მეორე თანრიგის მუშა 11/1977 - 12/1977 – ბოგდანოვკის ს/მ პროდუქტების დამზადების გაერთიანება – ტყავ-ნედლეულის საწყობის მუშა 11/1978 - 05/1981 – ბოგდანოვკის სარემონტო სამშენებლო უბანი – წყალგაყვანილობის მუშა 05/1981 – 06/1983 – საბჭოთა კავშირის შეიარაღებული ძალების რიგითი 06/1983 - 04/1984 – ახალქალაქის მოძრავ-მექანიზებული კოლონა N21 – მესამე თანრიგის მუშა 05/1984 - 09/1990 – ალკკ ახალქალაქის რაიონული კომიტეტი, ახალქალაქის რაიონული კომიტეტის განთავისუფლებული მდივანი 09/1990 - 12/1995 – ახალქალაქის სამშენებლო მასალების დამამზადებელი კოოპერატივი "სტროიტელი”, თავმჯდომარის მოადგილე 01/1996 - 09/1999 – მრავალდარგოვანი შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება "ენერგია”, დირექტორის მოადგილე 11/1999 - 04/2004 – საქართველოს პარლამენტის წევრი 04/2004 – 06/2008 - საქართველოს მე–6 მოწვევის პარლამენტის წევრი 06/2008 - 10/2012 - საქართველოს მე–7 მოწვევის პარლამენტის წევრი 10/2012 – საქართველოს მე–8 მოწვევის პარლამენტის წევრი |