| 7 ო ქ ტ ო მ ბ ე რ ი | | Print | |
საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენცია საქართველო ვილნიუსის სამიტის წინ: პარლამენტის როლი ევროინტეგრაციის პროცესში
10:00 - საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენციის საქართველო ვილნიუსის სამიტის წინ: პარლამენტის როლი ევროინტეგრაციის პროცესში გახსნა მომხსენებლები: • დავით უსუფაშვილი, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე თბილისი, სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტი"
15:00-საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის შეხვედრა სურინამის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარესთან ჯენიფერ სიმონსთან სასტუმრო "თბილისი მარიოტი" შეხვედრების დარბაზი: მეფე დავითი
15:45- საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის,დავით უსუფაშვილისა და სურინამის რესპუბლიკის ეროვნული ასამბლეის თავმჯდომარის ჯენიფერ სიმონსის ერთობლივი ბრიფინგი სასტუმრო "თბილისი მარიოტი"
17:00- საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილისა და ლიტვის რესპუბლიკის სეიმის თავმჯდომარის, ლორეტა გრაუჟინიენეს ერთობლივი პრესკონფერენცია, საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენციის - საქართველო ვილნიუსის სამიტის წინ: პარლამენტის როლი ევროინტეგრაციის პროცესში ფარგლებში თბილისი, სასტუმრო "ქორთიარდ მარიოტი"
20:00 - მიღება საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის, დავით უსუფაშვილის სახელით, საერთაშორისო საპარლამენტო კონფერენციის, საქართველო ვილნიუსის სამიტის წინ: პარლამენტის როლი ევროინტეგრაციის პროცესში მონაწილეთა პატივსაცემად პარლამენტის სასახლე, თბილისი, რუსთაველის 8