2567-ს, 28.12.2005  - ვეტერინარ ექიმთა სახელმწიფო სერტიფიცირების  წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2568-ს, 28.12.2005  - ვეტერინარიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
2569-ს, 28.12.2005  - წყლის შესახებ“ საქართველოს კანონში  ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2570-ს, 28.12.2005  - სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ“  საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2571-ს, 28.12.2005  - აგროქიმიკატების წარმოების, აგროქიმიკატებით ვაჭრობის, აგროქიმიური და ნიადაგის დაცვისა და აგროქიმიკატების ხარისხის განსაზღვრის სფეროში ლაბორატორიული საქმიანობის ლიცენზიის და აგროქიმიკატების ექსპორტისა და იმპორტის ნებართვების გაცემის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე
2572-ს, 28.12.2005  - „პესტიციდების წარმოებასა და ვაჭრობაზე ლიცენზიისა და ექსპორტ-იმპორტზე, ასევე კონტროლს დაქვემდებარებული მცენარეული წარმოშობის პროდუქციის იმპორტსა და ტრანზიტზე ნებართვების გაცემის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე
2573-ს, 28.12.2005  - „ვეტერინარული სამეწარმეო საქმიანობის ლიცენზიისა და ნებართვის გაცემის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე
2574-ს, 28.12.2005  - „მავნე ორგანიზმებისაგან მცენარეთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2575-ს, 28.12.2005  - „კვების პროდუქტებისა და თამბაქოს წარმოების სფეროში ლიცენზიის გაცემის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე
2576-ს, 28.12.2005  - „სამყნობი, სათესლე და სარგავი მასალის წარმოებაზე ლიცენზიის  გაცემის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე
2577-ს, 28.12.2005  - „სასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და  დამატების შეტანის თაობაზე
2578-ს, 28.12.2005  - „სასოფლო-სამეურნეო კულტურების ჯიშების გასავრცელებლად დაშვების, ხარისხიანი თესლისა და სარგავი მასალის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე