2476-ს,23.12.2005  - „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2478-ს,23.12.2005  - „საქართველოს პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
2479-ს,23.12.2005  - „საქართველოს უზენაესი სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2454-ს,23.12.2005  - . თბილისში 1989 წლის 9 აპრილს საქართველოს დამოუკიდებლობის მოთხოვნით გამართული მშვიდობიანი აქციის დარბევის შედეგად დაზარალებულთა აღიარებისა და მათი სოციალური დაცვის გარანტიების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
2455-ს,23.12.2005  - ჩერნობილის ატომურ ელექტროსადგურზე და სხვა სამხედრო ან სამოქალაქო დანიშნულების ბირთვულ ობიექტებზე ავარიული სიტუაციების შედეგების ლიკვიდაციის მონაწილეებისა და მათი ოჯახის წევრების სოციალური დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
2456-ს,23.12.2005  - საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
2610-ს,28.12.2005  - „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
2490-ს,23.12.2005  - „პროკურატურის შესახებ“
საქართველოს ორგანულ კანონში  ცვლილების შეტანის თაობაზე
2491-ს,23.12.2005  - „მოსამართლეთა სოციალური და სამართლებრივი დაცვის გარანტიების შესახებ“