3524–რს, 25.07.2006 -  „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
3526–რს, 25.07.2006 - „ინვესტიციების სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
3528–რს, 25.07.2006 -  „სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული არასასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის მართვისა და განკარგვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
3509–რს, 25.07.2006 -  საბაჟო ტარიფის შესახებ
3503–რს, 24.07.2006 -  „ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს  კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3502–რს, 24.07.2006 -  „საგადასახადო, არასაგადასახადო და კაპიტალური  შემოსავლების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე
3500–რს, 24.07.2006 -  „მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის  თაობაზე
3499–რს, 24.07.2006 -  „საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ“  საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე
3498–რს, 24.07.2006 - „ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3497–რს, 24.07.2006 - „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
3496–რს, 24.07.2006 - „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3495–რს, 24.07.2006 -  „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
3533–რს, 25.07.2006 - „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე