4911–Iს, 8.06.2007 - „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე
4912–Iს, 8.06.2007 - „ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს 2006 წლის 9 ივნისის კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
4913–Iს, 8.06.2007 - „საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
4914–Iს, 8.06.2007 - „ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
4915–Iს, 8.06.2007 - „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
4916–Iს, 8.06.2007 -  „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში  დამატების შეტანის თაობაზე
4917–Iს, 8.06.2007 - საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ
4918–Iს, 8.06.2007 - „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე
4919–Iს, 8.06.2007 - „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
4921–Iს, 8.06.2007 - „ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
4922–Iს, 8.06.2007 - ბუნებრივი და ტექნოგენური ხასიათის საგანგებო სიტუაციებისაგან მოსახლეობისა და ტერიტორიის დაცვის შესახებ
4923–Iს, 8.06.2007 - „საშიში საწარმოო ობიექტის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე