სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლები, პრეზიდენტის რწმუნებულები რეგიონებში, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომა-ტიური კორპუსის წარმომადგენლები, თბილისის მერი.
რეგისტრაცია გაიარა - 97 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
ხელის აწევით, ცვლილებების გარეშე დამტკიცდა დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია (ჰაიდი ტალიავინის დასკვნის თაობაზე, როგორც ქვეყნის შიგნით ასევე, ქვეყნის გარეთ გაკეთებული შეფასებების შესახებ; ასევე, გამოვიდა ზვიად გამსახურდიას სიკვდილის მიზეზების დამდგენი საგამოძიებო კომისიის შექმნის ინიციატივით), გ.ცაგარეიშვილი (მეორე არხის რეორგანიზაციის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (განმარტება გ.ცაგარეიშვილს), მ.ანიკაშვილი (პროექტ «ვარსკვლავების აკადემიის» შენობის დანგრევის, რასაც ორი ახალგაზრდა შეეწირა, მიზეზების წინასწარი გამოძიების დასრულების და უახლოეს მომავალში სასამართლო პროცესის დაწყების თაობაზე. მან იმედი გამოთქვა, რომ სასამართლო იქნება მიუკერძოებელი), ნ.ლალიაშვილი (ომში დაღუპული გმირების ოჯახის წევრთა დუხჭირი მდგომარეობის შესახებ), ა.ბობოხიძე (ქუთაისში სამარშრუტო ტაქსების მძღოლებთან დაკავშირებით შექმნილ პრობლემაზე და ამ სფეროში ვინმე ალანიას ბიზნესინტერესების თაობაზე), დ.ლორთქიფანიძე (სახალხო დამცველის, გ.ტუღუშის მიერ სასჯელაღსრულების დაწესებულებების დათვალიერების შემდეგ გაკეთებული განცხადების თაობაზე). დ.ბაქრაძე (დაავალა პარლამენტის საორგანიზაციო დეპარტამენტს სახალხო დამცველისათვის საოქმო ამონაწერის გადაგზავნა და საკითხის გარკვევა).
განცხადებების დასრულების შემდეგ ლაშა თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ხ.გოგორიშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატების შეტანის შესახებ»
გ.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა მთავრობის ინიციატივა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
გ.მელაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი
«საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ»
გ.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
შენიშვნებით გამოვიდა ზ.გამცემლიძე.
მოსაზრებით გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
განმარტებებით გამოვიდა გარემოს დაცვის მინისტრი გ.ხაჩიძე.
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
საქართველოს პრეზიდენტის მობრძანებამდე გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.
1225სთ. მანდატურთუხუცესმა დარბაზს აუწყა პრეზიდენტის მობრძანების თაობაზე.
დ.ბაქრაძემ საქართველოს პრეზიდენტი ტრიბუნასთან მიიწვია.
პრეზიდენტი გამოვიდა 45 წუთიანი სიტყვით, რომელიც შეეხებოდა ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის სტიმულირებისა და საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესებისათვის შემუშავებულ ზოგიერთ ღონისძიებებს.
მან პარლამენტს წარუდგინა ეკონომიკური თავისუფლების აქტი.
პრეზიდენტის გამოსვლის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა თხუთმეტწუთიანი შესვენება.
შესვენების შემდეგ დ.ლორთქიფანიძემ წარმოადგინა ფრაქცია «ძლიერი საქართველოს» ინიციატივით დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის საკითხი.
განმარტებით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ცაგარეიშვილი, ლ.ვეფხვაძე, ა.მინაშვილი, მ.მაჭავარიანი.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა გ.არსენიშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა დ.ლორთქიფანიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ – ზ.დეკანოიძე, დ.ძაგნიძე, ზ.კაჭკაჭიშვილი (ელჩობის კანდიდატი).
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: პ.კუბლაშვილი, გ.არსენიშვილი, დ.ძაგნიძე.
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «შემოსულობების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
პ.კუბლაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნორმატიული აქტების შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ბ.ბუცხრიკიძემ და ლ.თორდიამ.
განმარტებით გამოვიდა დ.ძაგნიძე.
პ.კუბლაშვილმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «აუდიტორული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ბუღალტრული აღრიცხვისა და ანგარიშგების რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ», «სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ამოქმედების ვადასთან დაკავშირებით წინადადებით გამოვიდა დ.ძაგნიძე.
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს წარუდგინა ზურაბ კაჭკაჭიშვილის კანდიდატურა ინდოეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მისაცემად.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა ა.მინაშვილი.
უმრავლესობის სახელით – ე.კვერნაძე.
საკითხების განხილვა დასრულდა. კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 92 დეპუტატი.
ხელის აწევით დარბაზმა თანხმობა განაცხადა კენჭისყრის ჩატარებაზე.
კენჭისყრის წინ ლ.თორდიამ გააკეთა განმარტება «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» კანონპროექტთან დაკავშირებით.
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ» II მოსმენა
კვორუმი – 50 წინააღმდეგი _ 1
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა