სხდომას თავმჯდომარეობდა დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე),  .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე), .ბაინდურაშვილი (ფინანსთა მინისტრი).
რეგისტრაცია გაიარა – 67 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი - 76
კვორუმი არ შედგა. რეგლამენტის თანახმად გამოცხადდა 15-წუთიანი შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია – 81
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .გოდაბრელიძე (ითხოვა  კანონპროექტის «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» /II მოსმენა/ განხილვის ერთი კვირით გადადება, ხოლო კანონპროექტის «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» /III მოსმენა/ დღის წესრიგში დამატება), .თორდია (ითხოვა დღის წესრიგში კანონპროექტების:  «წიაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» /III მოსმენა/, «ყოფილი სსრკ-ის  მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-დან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» /II მოსმენა/, «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ» /II მოსმენა/ დამატება), .დეკანოიძე (ითხოვა დღის წესრიგში კანონპროექტის «ამნისტიის შესახებ» /III მოსმენა/ და რატიფიცირებისათვის ორი ხელშეკრულების დამატება), .მელიქიშვილი (ითხოვა «საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის განხილვის დამატება), .ხუროშვილი (ითხოვა კანონპროექტის «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» /I მოსმენა/ და «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» /II მოსმენა/ კანონპროექთა პაკეტის დამატება)
ხელის აწევით, აღნიშნული ცვლილებების გათვალისწინებით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ:  .მარსაგიშვილი (ლარსის გამშვები პუნქტის სავარაუდო გახსნასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .თარგამაძე (ევროკავშირის მიერ პირველი პრეზიდენტის არჩევის ფაქტზე, ასევე, ოთხი დატყვევებული ქართველი მოზარდის თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .ბაღათურია (ლარსის გამშვები პუნქტის  გახსნასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე და ასევე, ¹37- ბაგა-ბაღში ჩასახლებული ლტოლვილების გამოსახლების თაობაზე), .მინაშვილი (კომენტარი .ბაღათურიას განცხადებაზე ასევე, მოზარდების გატაცების თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .გოგუაძე (როგორც ისანი-სამგორის დეპუტატმა განმარტება გააკეთა ¹37- ბაგა-ბაღის შენობის თაობაზე ასევე, მოსთხოვა მთავრობას დაპირებული კანონპროექტი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა შესახებ), .ვეფხვაძე (მოითხოვა ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის პარლამენტში მოსვლა და განმარტებების გაკეთება ლტოლვილთა გამოსახლებების ფაქტებზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ხუროშვილმა პარლამენტს      I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამშენებლო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საავტომობილო გზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მან ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ბაინდურაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ვეფხვაძემ, .კვიციანმა, .ჩახვაძემ.
შეკითხვების დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ .ანიკაშვილი და .ბაღათურია.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .მელიქიშვილი, .ქადაგიძე (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი), .ბეჟაშვილი.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ანიკაშვილი, .ჩახვაძე.
2009 წლის ბიუჯეტთან დაკავშირებით ფრაქციის სახელით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
უმრავლესობის სახელით.მელიქიშვილი.
.პეტრიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა 2009 წლის ბიუჯეტიდან გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .გოდაბრელიძემ.
.ღვალაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს (IBD) შორის სასესხო ხელშეკრულებ (კახეთის რეგიონალური გზების გაუმჯობესების პროექტი
მანვე ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს (IBD) შორის ხელმოწერილი სასესხო ხელშეკრულება (აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პირველი პროექტის დამატებითი დაფინანსება
.ღვალაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
შენიშვნა გამოთქვა .მელიქიშვილმა.
.ღვალაძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საბაჟო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.მინაშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის  მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-დან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წიაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.მამაცაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მას შეკითხვით მიმართა .იმნაძემ.
სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ   .ლომიძე (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე),  .ღვალაძე, .დეკანოიძე.
.დეკანოიძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ამნისტიის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ». განხილვა დასრულდა დათქმით: 44-, 67-, 69- და 72- მუხლების გარეშე.
.ანჯაფარიძემ ასევე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.დეკანოიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების მოსამართლეებთან კომუნიკაციის წესის შესახებ» სქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
შეკითხვები არ დასმულა. .ბაქრაძე (კომენტარი)
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი  «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.დეკანოიძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პრივილეგიებისა და იმუნიტეტების შესახებ» შეთანხმება.
.ღვალაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ»
მას შეკითხვებით მიმართეს .ჩახვაძემ და .ბუცხრიკიძემ.
ფრაქციის სახელით.ჩახვაძე.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა მინისტრის მოადგილე.
.ღვალაძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი) II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ანიკაშვილმა.
პარლამენტის ცალკეული წევრებიდან გამოვიდნენ .ანიკაშვილი და .წერეთელი.
მინისტრის მოადგილემ ასევე, I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა გოდაბრელიძემ.
განხილვების დასრულების შემდეგ გამოცხადდა 15-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 87 ..
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»  III მოსმენა
რეგისტრაცია – 89                        მომხრე – 73
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 91                        მომხრე – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»         III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 93                        მომხრე – 71
საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ - სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა