895-რს, 26.12.2008 „არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის  შესახებ“
საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
896-რს, 26.12.2008 „პატიმრობის შესახებ“ საქართველოს კანონში  ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
946-რს, 30.12.2008 „საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე
947-რს, 30.12.2008 „შემოსულობების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
948-რს, 30.12.2008 „მომავალი თაობებისა და სტაბილური განვითარების ფონდების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
949-რს, 30.12.2008 „ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
950-რს, 30.12.2008 „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
951-რს, 30.12.2008 „საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
952-რს, 30.12.2008 „საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის შესახებ
953-რს, 30.12.2008 „საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის შესახებ
954-რს, 30.12.2008 „შემოსულობების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის შესახებ