სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ _ ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ი.ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), პ.ზამბახიძე (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი), მ.კოპალეიშვილი (განათლების მინისტრის მოადგილე), ს.სისაური (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 88 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი - 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ზ.დეკანოიძე (ითხოვა ელჩის დამტკიცების საკითხის მომდევნო სხდომისთვის გადადება), გ.თარგამაძე (ითხოვა 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის განხილვის მომავალი სასესიო კვირისთვის გადადება), ზ.მელიქიშვილი (განმარტება), ჯ.ბაღათურია (მოითხოვა ბიუჯეტის განხილვის გადადება), დ.ბაქრაძე (განმარტება ბიუჯეტის მიღების პროცედურასთან დაკავშირებით), ზ.მელიქიშვილი (განმარტება), ლ.ვეფხვაძე (2010 წლის ბიუჯეტის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ხ.გოგორიშვილი (განმარტება პროცედურაზე).
განცხადებებით გამოვიდნენ: მ.ანიკაშვილი (ჰოსპიტალურ სექტორში არსებული პრობლემების და «ბლოკ-ჯორჯიას» დარღვევების თაობაზე. მოითხოვა «ბლოკ-ჯორჯიასთან» ხელშეკრულების გაუქმება), ლ.ვეფხვაძე (ჩეხური კომპანია «ბლოკ-ჯორჯიას» არადამაკმაყოფილებელი მუშაობის თაობაზე), ო.თოიძე (განმარტება), გ.ცაგარეიშვილი (პრეტენზია გამოთქვა ფინანსთა სამინისტროს მიმართ, მის მიერ სამინისტროში გაგზავნილ მოთხოვნებზე გაურკვეველი შინაარსის პასუხების მიღების გამო), დ.ბაქრაძე (დავალება საორგანიზაციო დეპარტამენტს, ფინანსთა სამინისტროსათვის საოქმო ამონაწერის მიწოდების თაობაზე), ი.ღვალაძე (განმარტება), პ.დავითაია (აფხაზეთიდან დევნილების საერთო საცხოვრებლებიდან იძულებით გამოსახლების თაობაზე. მოითხოვა «სამთავრობო საათზე» ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოსვლა), ჯ.ბაღათურია (პენსიების საარსებო მინიმუმთან გათანაბრების შესახებ), ნ.ლალიაშვილი (არასტაბილური ვითარების ფონზე ლარსის გამშვები პუნქტის გახსნის მიზანშეწონილობის თაობაზე), გ.თარგამაძე («ბლოკ-ჯორჯიასათვის» ხელშეკრულების გაუქმების თაობაზე), ბ.ხურციძე (კვლავ «ბლოკ-ჯორჯიას» თემაზე), გ.წერეთელი («ბლოკ-ჯორჯიას»-თან დაკავშირებით განმარტა, რომ მთავრობა მუშაობს ამ საკითხზე, თუმცა კომპანიის მიერ ვალდებულებების შეუსრულებლობის მიზეზად რუსეთ-საქართველოს ომი და მსოფლიო ელონომიკური კრიზისი დაასახელა), პ.ცისკარიშვილი (კახეთში სტიქიით გამოწვეული ზარალის თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ ხ.გოგორიშვილმა წარმოადგინა კონსტანტინე გამსახურდიას პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის საკითხი.
რეგლამენტის თანახმად განხილვის შემდეგ კენჭისყრაზე დადგა უფლებამოსილების ცნობა.
რეგისტრაცია გაიარა 98 პარლამენტის წევრმა. კვორუმი – 76
კეჭი ეყარა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტს «კონსტანტინე გამსახურდიას პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 98 მომხრე – 95
ლ.ვეფხვაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით და მოსაზრებით მიმართა პ.კუბლაშვილმა.
ასევე, მოსაზრებები გამოთქვეს: ხ.გოგორიშვილმა, პ.დავითაიამ, შ.მალაშხიამ, ბ.ბუცხრიკიძემ.
პ.ზამბახიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მ.კოპალეიშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ჩ.თაქთაქიშვილმა, დ.დარჩიაშვილმა, პ.კუბლაშვილმა, ხ.ოჩიაურმა.
მ.კოპალეიშვილმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ს.სისაურმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ი.ღვალაძემ ასევე, II მოსმენით მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები - საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს ლ.თორდიამ და ბ.ბუცხრიკიძემ
დ.ძაგნიძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საექიმო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ვეტერინარ ექიმთა სახელმწიფო სერტიფიცირების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და «ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრება გამოთქვა ლ.თორდიამ.
დ.ძაგნიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
სხდომა განახლდა 1640 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ – დ.ძაგნიძე, ი.ღვალაძე, ხ.კაპანაძე.
ზ.გელაშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადვოკატთა შესახებ»საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრებით გამოვიდა ზ.კუკავა.
ლ.თორდიამ II მოსმენისათვის, პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრება გამოთქვა ხ.გოგორიშვილმა.
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
თ.წურწუმიამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» ასევე, III მოსმენით.
ო.თოიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» და «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
საკითხების განხილვა დასრულდა. დარბაზმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადა კენჭისყრების ჩატარებაზე.
დ.ბაქრაძემ ნ.ლალიაშვილის მიერ დილის სხდომაზე გამოთქმული მოსაზრების საპასუხოდ, რომელიც ეხებოდა ლარსის გამშვები პუნქტის გახსნას, დარბაზს მიაწოდა ინფორმაცია საქართველოს პრეზიდენტის გამოხმაურებაზე უახლოეს დღეებში უშიშროების საბჭოს მოწვევის და ამ საკითხის განხილვის თაობაზე.
ჩატარდა რეგისტრაცია – 103, კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საშიში საწარმოო ობიექტის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «სურსათისა და თამბაქოს შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «გაზომვათა ერთიანობის უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «პროდუქციისა და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა