საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის საშემოდგომო
სესიის 9 ოქტომბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1110 სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ი.ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), პ.პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა - 78 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
განცხადებებით გამოვიდნენ: ნ.ლალიაშვილი (რუსეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს მაღალჩინოსნის განცხადების თაობაზე იმასთან დაკავშირებით, რომ ვითომდა, საქართველოში მიმდინარეობს დივერსიული ჯგუფების მომზადება ქართველი და უცხოელი ინსტრუქტორების მიერ), ჯ.ბაღათურია (სოციალური ინიციატივით მიმართა თბილისის მერს და საკრებულოს მოსახლეობის დუხჭირი მდგომარეობის გამო, კომუნალური დავალიანებების ჩამოწერის ან თუნდაც გაყინვის თაობაზე)
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ლ.თორდია, გ.გოდაბრელიძე, ხ.გოგორიშვილი, კ.ანჯაფარიძე, პ.კუბლაშვილი (ითხოვეს კომიტეტებში უკვე განხილული საკითხების დღის წესრიგში დამატება).
მ.მაჭავარიანი (კომენტარი ნ.ლალიაშვილის განცხადების თაობაზე)
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საშიში საწარმოო ობიექტის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სურსათისა და თამბაქოს შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გაზომვათა ერთიანობის უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «პროდუქციისა და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» (ბ.ბუცხრიკიძე – შენიშვნა, პ.კუბლაშვილი – მოსაზრება), «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს «წითელი ნუსხისა» და «წითელი წიგნის» შესახებ» (ზაზა გამცემლიძე – მოსაზრება) საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «გეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
დ.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი» შენიშვნების გათვალისწინებით, ხოლო შემდეგ II მოსმენისათვის წარმოადგინა წინა განხილვაზე დათქმით დატოვებული 180-ე და 190-ე მუხლები.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.
ფრაქციის სახელით – ნ.ლალიაშვილი.
ა.გეგენავამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ 2009 წლის საგაზაფხულო სესიის პერიოდში გაწეული საქმიანობის ანგარიში.
ი.ქავთარაძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა გ.ხუროშვილმა.
პ.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენით გამოიტანა წინა სხდომაზე დათქმით დატოვებული «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის 22-ე და 25-ე მუხლები, ხოლო შემდეგ, უკვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნორმატიული აქტების შესახებ»
გამოქვეყნების საფასურის თაობაზე აზრი გამოთქვა ხ.გოგორიშვილმა.
პ.კუბლაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «აუდიტორული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ბუღალტრული აღრიცხვისა და ანგარიშგების რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ», «სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», («ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის 2-ე მუხლი II მოსმენით) და «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
გ.მელაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების გასხვისებისა და სარგებლობაში გადაცემის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა მ.მაჭავარიანმა.
თთანამოხსენებით გამოვიდნენ: გ.მელაძე და გ.ხუროშვილი
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლ;ილების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ხ.გოგორიშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის წევრის მურთაზ ზოდელავასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის საკითხი, მისი მთავარ პროკურორად დანიშვნის გამო.
ზ.მელიქიშვილმა წარმატებები უსურვა მ.ზოდელავას და ასევე, მადლობა გადაუხადა მას პარლამენტში გაწეული საქმიანობისათვის.
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «არასაბანკო სადეპოზიტო დაწესებულებების – საკრედიტო კავშირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» (გ.გოდაბრელიძე – შეკითხვა, ლ.თორდია – შენიშვნა), «საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენების შემდეგ პ.პეტრიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ»
შენიშვნა გამოთქვა გ.გოდაბრელიძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდა ზ.მელიქიშვილი.
პ.პეტრიაშვილმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» და «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
გ.გოდაბრელიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.მელიქიშვილმა ითხოვა დღის წესრიგში რატიფიცირებისათვის «საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის (განსაკუთრებული ოპერაციები) (მუნიციპალური მომსახურების განვითარების პროექტი – ფაზა II) სასესხო ხელშეკრულების დამატება, რაზეც სხდომის თავმჯდომარისგან და დარბაზისგან მიიღო თანხმობა.
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ რუსუდან კერვალიშვილმა.
ი.ღვალაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების მესამე პროექტი)
ი.ღვალაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და განვითარების ბანკს შორის დაფინანსების ჩარჩო ხელშეკრულება (საქართველო: ქვე-რეგიონული საგზაო დერეფნის განვითარების პროგრამა)
კვლავ ი.ღვალაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის (განსაკუთრებული ოპერაციები) (მუნიციპალური მომსახურების განვითარების პროექტი – ფაზა II) სასესხო ხელშეკრულება»
ლ.თორდიამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს მთავრობის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი (¹ 07- 2/91, 30.07.09) «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის მესამე მოსმენიდან მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის დაბრუნების თაობაზე»
ლ.თორდიამ ასევე, წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის წევრების ლაშა თორდიას, პავლე კუბლაშვილის და გიორგი მელაძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი (¹ 07- 3/137, 26.06.09) «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» კანონპროექტების მესამე მოსმენიდან მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის დაბრუნების თაობაზე»
მანვე წარმოადგინა საკონკურსო კომისიის შემადგენლობა და საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის 2009 წლის ანგარიშგების აუდიტის განმახორციელებელ დამოუკიდებელ აუდიტორთა და მომავალი თაობების ფონდისა და სტაბილური განვითარების ფონდის ანგარიშგების აუდიტის განმახორციელებელ დამოუკიდებელ აუდიტორთა შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შემადგენლობის დამტკიცების შესახებ»
სხდომა განახლდა 1620 საათზე.
რეგისტრაცია გაიარა – 85 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი - 76
სხდომა განახლდა კენჭისყრის პროცედურებით.
კენჭი ეყარა შემდეგ განხილულ საკითხებს:
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის წევრის მურთაზ ზოდელავასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე»