სხდომას ესწრებოდნენ _ ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ი.ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), პ.კალანდაძე (ელჩობის კანდიდატი), ლ.ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
რეგისტრაცია გაიარა 92 პარლამენტის წევრმა,
დავით ბაქრაძემ 11 სექტემბრის თარიღთან დაკავშირებით თანადგომა და მხარდაჭერა გამოუცხადა ამერიკელ ხალხს და კიდევ ერთხელ გამოთქვა სამძიმარი 2001 წლის 11 სექტემბერს დაღუპულთა ოჯახების მიმართ.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით ზ.მელიქიშვილმა მომხსენებლის არყოფნის გამო ითხოვა საქართველოს კონტროლის პალატის 2008 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასკვნის მოსმენის გადადება ხოლო, კანონპროექტის ซსახელმწიფო ვალის შესახებป საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზეป დღის წესრიგში დამატება.
ხელის აწევით, აღნიშნული ცვლილებებით დამტკიცდა დღის წესრიგი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ დეპუტატებს აცნობა, რომ საპარლამენტთაშორისო კავშირის ინიციატივით, რომელიც აერთიანებს სხვადასხვა სახელმწიფოების პარლამენტებს და რომლის წევრი არის საქართველოც, 15 სექტემბერი გამოცხადდა დემოკრატიის დღედ.
განცხადებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია (მოითხოვა ซსითი პარკისป მიერ შემოღებული პარკირების წესების გადახედვა და მოსახლეობისათვის ამ წესებით შექმნილი პრობლემების მოგვარება), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ლ.ვეფხვაძე (იგივე, პარკირების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (განმარტება), მ.მაჭავარიანი (დადასტურა, რომ პარკირების საკითხი მოსაგვარებელია და შესთავაზა ოპოზიციას პრობლემის ერთობლივად მოგვარება), გ.ახვლედიანი (პარლამენტს შესთავაზა ქრისტიან-დემოკრატების საკანონმდებლო ინიციატივა პარკირების მოგვარების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კვლავ აღნიშნა, რომ თბილისის მერია ინვესტორთან ერთად მუშაობს პარკირების პრობლემაზე და უახლოეს პერიოდში ეს პრობლემა მოგვარდება).
განცხადებების დასრულების შემდეგ დ.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი ซსაქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებป
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: ჯ.ბაღათურიამ, ლ.ვეფხვაძემ, გ.ცაგარეიშვილმა.
განმარტებით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ ჯ.ბაღათურია და გ.ახვლედიანი.
დ.ძაგნიძემ დააზუსტა პასუხები.
პარლამენტის ცალკეული წევრებიდან გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ცაგარეიშვილი, გ.ჩახვაძე.
დ.ძაგნიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა მეორე კონსტიტუციური ცვლილება საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი ซსაქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებป (პლენარული სხდომების ქ.ქუთაისში ჩატარების თაობაზე)
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: გ.თარგამაძემ, ლ.ვეფხვაძემ, ა.ბობოხიძემ, პ.კუბლაშვილი (განმარტება), გ.ჩახვაძემ, გ.ახვლედიანმა.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, გ.თარგამაძე, გ.ახვლედიანი.
განმარტებებით გამოვიდნენ ზ.მელიქიშვილი და ა.ბობოხიძე.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი, ლ.ვეფხვაძე, გ.წერეთელი, გ.ჩახვაძე, გ.თორთლაძე, გ.თევდორაძე.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ: გ.ახვლედიანი, ა.ბობოხიძე, ნ.ერგემლიძე, გ.თარგამაძე, პ.ცისკარიშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა დ.ძაგნიძე.
ამით საკონსტიტუციო ცვლილებებზე მსჯელობა დასრულდა.
გ.ხუროშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ซსალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებป საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზეป
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.ცაგარეიშვილმა.
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ซსახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებป საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზეป
დ.გვინდაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ซსახელმწიფო ვალის შესახებป საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზეป
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად წარუდგინა ซპაატა კალანდაძის კანდიდატურა ყაზახეთისა და ყირგიზეთის რესპუბლიკებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის თანამდებობაზე დასანიშნად.
თანამოხსენებით გამოვიდა ი.ქავთარაძე.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის წევრობის კანდიდატები.
ამით განხილვის პროცედურები დასრულდა.
ხელის აწევით პარლამენტის წევრებმა თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
ჩატარდა რეგისტრაცია 105, კვორუმი 76
მ.ზოდელავამ კენჭისყრის წინ წარმოადგინა ซსაქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებป საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის დათქმით გადადებული მუხლების შეჯერებული ფორმულირებები, რის შემდეგაც კენჭი ეყარა აღნიშნულ კანონპროექტს II მოსმენით