სესიის  11 სექტემბრის პლენარული სხდომის
სხდომას თავმჯდომარეობდა –  დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ  _            .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .კალანდაძე (ელჩობის კანდიდატი), .ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
რეგისტრაცია გაიარა – 92 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დავით ბაქრაძემ 11 სექტემბრის თარიღთან დაკავშირებით თანადგომა და მხარდაჭერა გამოუცხადა ამერიკელ ხალხს და კიდევ ერთხელ გამოთქვა სამძიმარი 2001 წლის 11 სექტემბერს დაღუპულთა ოჯახების მიმართ.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით .მელიქიშვილმა მომხსენებლის არყოფნის გამო ითხოვა საქართველოს კონტროლის პალატის 2008 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასკვნის მოსმენის გადადება ხოლო, კანონპროექტისსახელმწიფო ვალის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედღის წესრიგში დამატება.
ხელის აწევით, აღნიშნული ცვლილებებით დამტკიცდა დღის წესრიგი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ დეპუტატებს აცნობა, რომ საპარლამენტთაშორისო კავშირის ინიციატივით, რომელიც აერთიანებს სხვადასხვა სახელმწიფოების პარლამენტებს და რომლის წევრი არის საქართველოც, 15 სექტემბერი გამოცხადდა დემოკრატიის დღედ.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (მოითხოვასითი პარკისმიერ შემოღებული პარკირების წესების გადახედვა და მოსახლეობისათვის ამ წესებით შექმნილი პრობლემების მოგვარება), .ბაქრაძე (კომენტარი), .ვეფხვაძე (იგივე, პარკირების თაობაზე), .ბაქრაძე (განმარტება), .მაჭავარიანი (დადასტურა, რომ პარკირების საკითხი მოსაგვარებელია და შესთავაზა ოპოზიციას პრობლემის ერთობლივად მოგვარება), .ახვლედიანი (პარლამენტს შესთავაზა ქრისტიან-დემოკრატების საკანონმდებლო ინიციატივა პარკირების მოგვარების თაობაზე), .ბაქრაძე (კვლავ აღნიშნა, რომ თბილისის მერია ინვესტორთან ერთად მუშაობს პარკირების პრობლემაზე და უახლოეს პერიოდში ეს პრობლემა მოგვარდება).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ, .ცაგარეიშვილმა.
განმარტებით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ .ბაღათურია და .ახვლედიანი.
.ძაგნიძემ დააზუსტა პასუხები.
პარლამენტის ცალკეული წევრებიდან გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ცაგარეიშვილი, .ჩახვაძე.
.ძაგნიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა მეორე კონსტიტუციური ცვლილება საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ(პლენარული სხდომების .ქუთაისში ჩატარების თაობაზე)
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .თარგამაძემ, .ვეფხვაძემ, .ბობოხიძემ, .კუბლაშვილი (განმარტება), .ჩახვაძემ, .ახვლედიანმა.
მომხსენებელმ უპასუხა შეკითხვებს.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ვეფხვაძე, .თარგამაძე, .ახვლედიანი.
განმარტებებით გამოვიდნენ .მელიქიშვილი და .ბობოხიძე.
თანამოხსენებით გამოვიდა  .კუბლაშვილი.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან გამოვიდნენ: .ცაგარეიშვილი, .ვეფხვაძე, .წერეთელი, .ჩახვაძე, .თორთლაძე, .თევდორაძე.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ: .ახვლედიანი, .ბობოხიძე, .ერგემლიძე, .თარგამაძე, .ცისკარიშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ძაგნიძე.
ამით საკონსტიტუციო ცვლილებებზე მსჯელობა დასრულდა.
.ხუროშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ცაგარეიშვილმა.
.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გვინდაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ვალის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.დეკანოიძემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად წარუდგინა პაატა კალანდაძის კანდიდატურა ყაზახეთისა და ყირგიზეთის რესპუბლიკებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩის თანამდებობაზე დასანიშნად.
თანამოხსენებით გამოვიდა .ქავთარაძე.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის წევრობის კანდიდატები.
ამით განხილვის პროცედურები დასრულდა.
ჩატარდა რეგისტრაცია – 105,     კვორუმი – 76
.ზოდელავამ კენჭისყრის წინ წარმოადგინა საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის დათქმით გადადებული მუხლების შეჯერებული ფორმულირებები, რის შემდეგაც კენჭი ეყარა აღნიშნულ კანონპროექტს II მოსმენით