2009 წლის 1 დეკემბრის პლენარული
სხდომა დაიწყო – 1110სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), პ.პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), ზაზა ჭელიძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), კ.ფრუიძე (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 93 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი - 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: გ.გოდაბრელიძე (ითხოვა კანონპროექტების «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» /III მოსმენა/ და «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» /III მოსმენა/ განხილვის გადატანა), პ.კუბლაშვილი (ითხოვა ახალი საკონსტიტუციო ცვლილების განხილვის პროცედურების დაჩქარება), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ზ.მელიქიშვილი (ითხოვა ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრების დამტკიცების დაჩქარება)
ხელის აწევით, აღნიშნული ცვლილებების გათვალისწინებით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: პ.დავითაია (ჩრდილო კავკასიიდან სოხუმის მიმართულებით ახალი გზის მშენებლობის დაწყებასთან დაკავშირებულ მოსალოდნელ საფრთხეებზე), დ.ბაქრაძე (გამოეხმაურა პ.დავითაიას განცხადებას და დაავალა საორგანიზაციო დეპარტამენტს სათანადო ჩანაწერის გადაგზავნა რეაგირებისთვის), მ.ანიკაშვილი (პროტესტი გამოთქვა მთავრობის გადაწყვეტილებაზე 2010 წლიდან შეზღუდული შესაძლებლობის პირთათვის განკუთვნილი ცენტრების ვაუჩერული სისტემით დაფინანსების თაობაზე), დ.ლორთქიფანიძე (ქსნის ¹7 სასჯელაღსრულების დაწესებულებასთან არსებული ტუბერკულოზის სამკურნალო დაწესებულებაში შექმნილი მძიმე მდგომარეობის თაობაზე), კ.ფრუიძე (განმარტება), ნ.ლალიაშვილი (საქალაქო სასამართლოს ორი მოსამართლის მიერ აფხაზეთის ომის გმირის ლევან ბლუიშვილის სასამართლო პროცესის ღირსეულად წარმართვის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), გ.თარგამაძე (გიორგობის დღესასწაულზე საქართველოს პარლამენტის კიბეებიდან აყვანილი სამი მოქალაქის 500 – 500 ლარით დაჯარიმების და ასევე, ბათუმში ილია ჭავჭავაძის ძეგლის გადაადგილების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), გ.ცაგარეიშვილი (თბილისის 41-ე ბაგა-ბაღში მცხოვრები ცხინვალიდან დევნილი მოსახლეობის მძიმე საცხოვრებელი პირობების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (განმარტება), გ.მელაძე (განმარტება გ.ცაგარეიშვილის განცხადების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (კომენტარი წინა გამომსვლელების განცხადებებზე და ასევე, მომავალი ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების შესახებ), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ა.მინაშვილი (კომენტარები წინა გამომსვლელების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე), ჯ.ბაღათურია (დევნილების პრობლემებზე, ცოტნე გამსახურდიას აღმკვეთი ღონისძიების შეცვლაზე თავდებით ან გირაოთი და ასევე, ბლოკ «ჯორჯიას» არშემდგარი პროექტის თაობაზე), ზ.მელიქიშვილი (კომენტარები), კ.ხაბაზი (კომენტარი გ.თარგამაძის განცხადებაზე ძეგლთან დაკავშირებით), პ.ცისკარიშვილი (კომენტარები ოპოზიციის განცხადებებზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ კ.ფრუიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოში თამბაქოს კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა ო.თოიძე.
მოსაზრებები გამოთქვეს მ.ანიკაშვილმა და პ.კუბლაშვილმა.
Oო.თოიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საარსებო მინიმუმის გაანგარიშების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ეროვნული საინვესტიციო სააგენტოს შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ტყის კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე», «წყლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
გ.გოდაბრელიძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.ვეფხვაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ახვლედიანმა პარლამენტს შესთავაზა «საქართველოს სამართალდამ- ცავი ორგანოების ცალკეულ თანამშრომელთა მიერ ჩადენილი, გახმაურებული მკვლელობების საქმეთა შემოწმებისა და გამოძიების თაობაზე» საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის საკითხი. იგი შეეცადა დაესაბუთებინა ამ კომისიის შექმნის აუცილებლობა.
კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობაზე ისაუბრეს: ჯ.ბაღათურიამ, გ.ცაგარეიშვილმა, მ.ანიკაშვილმა, ა.მინაშვილმა.
დ.ლორთქიფანიძემ პროტესტით მიმართა პარლამენტის თავმჯდომარეს მის მიერ ა.რობაქიძის, ზ.ვაზაგაშვილის, გ.გამცემლიძის მშობლებზე დაშვებული საშვების ანულირების გამო და მოსთხოვა თავმჯდომარეს განმარტება.
დავით ბაქრაძის განმარტებით საშვის მიმღებთა სიაში ზემოთ ჩამოთვლილ პირებთან ერთად იყვნენ ის პიროვნებებიც, რომლებმაც რამდენიმე თვის წინ სახალხოდ შეურაცხყოფა მიაყენეს დეპუტატებს.
კომისიის შექმნასთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, დ.ლორთქიფანიძე, გ.გაბაშვილი.
უმრავლესობის სახელით – პ.ცისკარიშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა მომხსენებელი გ.ახვლედიანი.
დ.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საექიმო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ვეტერინარ ექიმთა სახელმწიფო სერტიფიცირების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და «ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
ხ.გოგორიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებების შეტანის შესახებ»
გ.მამაცაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით და მოსაზრებით მიმართა ბ.ბუცხრიკიძემ.
გ.მამაცაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
სხდომას ესწრებოდნენ – ი.ღვალაძე, გ.ხუროშვილი, პ.პეტრიაშვილი.
სხდომა განახლდა გ.წერეთლის განცხადებით. მან ისაუბრა შიდსთან ბრძოლის დღესთან დაკავშირებით, როგორც ყველა ქვეყნისათვის გლობალურ საფრთხეზე.
გ.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამშენებლო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ჯ.ბაღათურიამ.
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საავტომობილო გზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.თარგამაძემ.
ფინანსთა მინისტრის პირველმა მოადგილემ II მოსმენით წარმოადგინა ჯერ «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსის» დარჩენილი 34-ე და 95-ე მუხლები, ხოლო შემდეგ «საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე კანონპროექტები III მოსმენით: «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსი» (შეკითხვა და მოსაზრება – ბ.ბუცხრიკიძე, გ.ჩახვაძე), «საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» (ზ.მელიქიშვილმა ითხოვა ამ კანონპროექტის უკან გაწვევა, რადგან აღნიშნული კანონპროექტი უკვე გათვალისწინებული იქნა «კონტროლის პალატის შესახებ კანონში), «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
პ.პეტრიაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა «საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრება გამოთქვა ლ.ვეფხვაძემ. ლ.ვეფხვაძის მოსაზრებას განმარტებით უპასუხა ვ.ბალავაძემ.
ფრაქციის სახელით აღნიშნულ საკითხზე ისაუბრა ლ.ვეფხვაძემ.
განმარტებებით გამოვიდნენ გ.მელაძე და ზ.მელიქიშვილი.
ი.ღვალაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
რედაქციული შენიშვნები გამოთქვა ვ.ბალავაძემ.
მომხსენებელმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროეტები: «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ» (ზ.მელიქიშვილმა ითხოვა ამ კანონპროექტის II მოსმენაზე დაბრუნება), «საბაჟო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ» (ზ.მელიქიშვილმა ამ კანონპროექტთან დაკავშირებით განმარტა, რომ მან დაკარგა აქტუალობა და ითხოვა კენჭისყრის დროს ამის გათვალისწინება, ანუ ჩაგდება).
ი.ღვალაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
შეკითხვებით და მოსაზრებებით გამოვიდნენ: ზ.მელიქიშვილი, ჯ.ბაღათურია, გ.მელაძე.
მომხსენებელმა გააკეთა განმარტებები.
დაზუსტებისთვის გამოვიდა ჯ.ბაღათურია.
მინისტრის მოადგილემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მან ასევე, I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ»
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრებად ასარჩევად წარუდგინა ლაშა ჯუღელის, ოთარ ნადარაიას და არჩილ მესტვირიშვილის კანდიდატურები.
ჯ.ბაღათურიამ ითხოვა კანდიდატებისაგან მათი სამომავლო ხედვების მოსმენა ფულად-საკრედიტო პოლიტიკის შესახებ.
ვ.ბალავაძემ წარმოადგინა საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საფინანსო – ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის საკითხი.
ლ.თორდიამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ა.მინაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-დან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრებით და შენიშვნებით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი.
ლ.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ»
პ.კუბლაშვილმა ითხოვა მე-11 მუხლის გადადება, რაზეც მიიღო მომხსენებლის თანხმობა.
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» და «სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ»