1131-Iს, 27.03.2009 – საქართველოს ადმინისტრაციულ  საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ
1132-Iს, 27.03.2009 – საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
1133-Iს, 27.03.2009 – „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
1134-Iს, 27.03.2009 „ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე  საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1135-Iს, 27.03.2009 „ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
1138-Iს, 27.03.2009 „ნორმატიული აქტების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
1142-Iს, 27.03.2009 – საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ
1144-Iს, 27.03.2009 – „საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
1145-Iს, 27.03.2009 – “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1148-Iს, 27.03.2009 „სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
1157-Iს, 27.03.2009 – „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და  კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში  ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
1158-Iს, 7.04.2009 – „არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ“ საქართველოს კანონში  ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
1159-Iს, 7.04.2009 – „მაღალმთიანი რეგიონების სოციალურ-ეკონომიკური და კულტურული განვითარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე