956-რს, 30.12.2008   საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
957-რს, 30.12.2008  „საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
958-რს, 30.12.2008 „საქართველოს დედაქალაქის – თბილისის შესახებ“  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
959-რს, 30.12.2008 „საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
960-რს, 30.12.2008 „ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
961-რს, 30.12.2008 „პატიმრობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
964-რს, 30.12.2008 „არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის  შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“   საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
965-რს, 30.12.2008 „ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში  ცვლილებების შეტანის შესახებ
966-რს, 30.12.2008 „საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
967-რს, 30.12.2008 „სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ