2009 წლის 6 ნოემბრის პლენარული
სხდომას თავმჯდომარეობდა დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე), .ბაინდურაშვილი (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი), .კვიტაშვილი (ჯანდაცვის მინისტრი), .ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე), .ამაღლობელი (ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი)
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი - 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .გოდაბრელიძე (ითხოვა დღის წესრიგში საკითხების დამატება), .თორდია (ითხოვა საკითხების დამატება), .მელიქიშვილი (ასევე, დღის წესრიგში საკითხების დამატება), .ლორთქიფანიძეამნისტიის შესახებ» კანონთან დაკავშირებით ალტერნატიული წინადადების თაობაზე), .ბაღათურია (ასევე, «ამნისტიის კანონის» ალტერნატიულ წინადადებაზე), .ანჯაფარიძე (დღის წესრიგში საკითხის დამატება), .კაპანაძე (დღის წესრიგში საკითხების დამატება).
ხელის აწევით, ცვლილების გათვალისწინებით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ლალიაშვილი (სოფელ ტირძნისიდან მოზარდების გატაცების თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .თარგამაძე (გახშირებულ გატაცებებთან დაკავშირებით ხელისუფლებას ურჩია ოკუპირებული ტერიტორიების საზღვრებთან პატრულირების გაძლიერება), .დავითაია (დაგმო მოზარდების გატაცების ფაქტი), .მინაშვილი (მიმართა საქართველოს უცხოელ პარტნიორებს, რათა მათი დიპლომატიური მუშაობის მისია იქცეს სამშვიდობოპოლიციურ მიმართულებად), .ბაღათურია (ქართული დასის ინიციატივის თაობაზე სოციალურ დახმარებებთან დაკავშირებით).
განცხადებების დასრულების შემდეგ საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ». ვრცლად ისაუბრა მის ძირითად პარამეტრებზე და მიმართულებებზე.
მას შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: .თარგამაძემ, .ანიკაშვილმა, .ხერხეულიძემ, .თაქთაქიშვილმა, .ბაღათურიამ, .სტურუამ, .დარჩიაშვილმა, .წერეთელმა, .კერვალიშვილმა, .ვეფხვაძემ, .ოჩიაურმა, .კანდელაკმა, .ვერულაშვილმა, .ახვლედიანმა, .ხაბაზმა, .ბუცხრიკიძემ, .კუკავამ, .გოდაბრელიძემ, .ხუხუნაიშვილმა, .ბალავაძემ, .მაჭავარიანმა.
.ბაინდურაშვილმა უპასუხა შეკითხვებს. .თარგამაძე (პროცედურაზე).
ფინანსთა მინისტრისთვის დასმული ზოგიერთი დარგობრივი შეკითხვის დასაზუსტებლად გამოვიდნენ ჯანდაცვის მინისტრი .კვიტაშვილი და განათლების მინისტრის მოადგილე .კოპალეიშვილი.
შეკითხვების დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ანიკაშვილი, .ბუცხრიკიძე, .ბაღათურია, .თარგამაძე, .ვეფხვაძე, .ახვლედიანი.
.ბაინდურაშვილმა დააზუსტა პასუხები.
ასევე, პასუხები დააზუსტა .კოპალეიშვილმა.
ბიუჯეტის კანონპროექტთან დაკავშირებით თანამოხსენებით გამოვიდა ზმელიქიშვილი.
2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტთან დაკავშირებით საკუთარი უწყებების მოხსენებებით გამოვიდნენ .ბეჟაშვილი და .ამაღლობელი.
კომიტეტების სახელით გამოვიდნენ: .თოიძე, .გაბაშვილი, .კანდელაკი (დარგობრივი კომიტეტის სახელით).
ცალკეული დეპუტატებიდან თავიანთი მოსაზრებები გამოთქვეს: .ვეფხვაძემ (ითხოვა მთავრობისთვის მისი გამოსვლის საოქმო ამონაწერის გაგზავნა) და .ანიკაშვილი.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ .ახვლედიანი და .წერეთელი.
უმრავლესობის სახელით.ცისკარიშვილი.
ამით 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტზე მსჯელობა დასრულდა.
სხდომამ მუშაობა გააგრძელა შესვენების გარეშე.
.პეტრიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსი»
მას შეკითხვებით მიმართეს .ბალავაძემ და .თორდიამ.
.პეტრიაშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა თანმდევ კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «პროკურატურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» (.თორდიაშენიშვნა),
«სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»,  «სახელმწიფო ქონებისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს უზენაესი სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
.გოდაბრელიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.გოდაბრელიძემ ასევე, წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.გოდაბრელიძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა მის მიერ ინიციირებული საქართველოს კანონის პროექტი «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «შემოსულობების ბიუჯეტებს შორის განაწილების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» I მოსმენით.
.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საკუთარი ინიციატივა საქართველოს   კანონის   პროექტი  «სახელმწიფო  სპეციალური  წოდებების  შესახებ»  საქართველოს   კანონში   ცვლილების  და   დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე წარმოადგინა I მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუბლაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა მისი და .თორდიას ინიციატივა, საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაოსახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის შექმნის თაობაზე», ხოლო შემდეგ, პარლამენტს გააცნო კომისიის შემადგენლობა.
.ბაქრაძემ საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარის არჩევის საკითხი წარმოადგინა. მან განაცხადა, რომ პარლამენტართა 6-კაციანმა ჯგუფმა თავმჯდომარედ წარადგინა კონსტანტინე გამსახურდიას კანდიდატურა. სხვა კანდიდატურა არ დასახელებულა.
პარლამენტის თავმჯდომარემ ასევე, წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის შესახებ» და შესთავაზა დარბაზს თავმჯდომარის კანდიდატურისთვის ყენჭისყრის შემდეგ კომისიის შემადგენლობის წარდგენა და მისთვის ყენჭისყრა.
.მელიქიშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის 2010 წლის ბიუჯეტის პროექტის დამტკიცების შესახებ საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის 27 მარტის ¹1136 – I დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.დეკანოიძემ პარლამენტს წარუდგინა «გაბრიელა ჰაბსბურგ-ლოტრინგენის კანდიდატურა გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .მინაშვილი, .კენჭოშვილი, .არსენიშვილი, .გაბაშვილი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ მადლობა გადაუხადა ლევან დუჩიძეს, საქართველოს ყოფილ ელჩს გერმანიაში გაწეული მოღვაწეობისათვის და იმედი გამოთქვა, რომ ქალბატონი გაბრიელა პოზიტიურ ცვლილებებს შეიტანს ქართულ-გერმანულ ურთიერთობებში.
.წერეთელმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «აივ ინფექცია / შიდსის შესახებ»
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.ამაღლობელმა ეროვნული ბანკის ორგანული კანონის თანახმად პარლამენტს გააცნო საქართველოს 2010 – 2012 წლების ფულად-საკრედიტო და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებები.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .მელიქიშვილი.
.ბალავაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს 2010 – 2012 წლების ფულად-საკრედიტო და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესახებ.
.კოპალეიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრება გამოთქვა .თაქთაქიშვილმა, რომელიც სამინისტროსთვის მიუღებელი აღმოჩნდა (1-ლი მუხლის 1-ლი პუნQტი).
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .გაბაშვილი და .არსენიშვილი.
.კოპალეიშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.გელაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ბაინდურაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს მთავრობის მოხსენება 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მიმდინარეობის შესახებ»
.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა «ადვოკატთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის 1-ლი მუხლის მე-9 პუნქტი და მე-2 მუხლი, ხოლო შემდეგ, III მოსმენით თავად საქართველოს კანონის პროექტი «ადვოკატთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუბლაშვილმა ითხოვა დღის წესრიგში კანონპროექტის «საერთო სასამართლოების შესახებ» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტების I მოსმენით განხილვის დამატება.
.დეკანოიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ამნისტიის შესახებ»
პარლამენტის თავმჯდომარე წარმოადგინა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად არჩევის საკითხი, რომლის ვაკანსიაც წარმოიშვა მურთაზ ზოდელავას გენერალურ პროკურორად დანიშვნის შემდეგ. ერთადერთ კანდიდატად წარმოდგენილ იქნა კახაბერ ანჯაფარიძე.
.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.ღვალაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მინაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.ძაგნიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წიაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.სისაურმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივი განხილვით.
.გოგორიშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს ცენტრალური სარჩევნო კომისიის წევრის გიორგი არეშიძის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ»
.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე».
კენჭისყრის პროცედურებამდე გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.