საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის რიგგარეშე
სესიის 15 ივლისის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 12 სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის კანდიდატები.
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
ხელის აწევით, დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .მელაძე (თბილისში პარკირების წესების და ყაზტრანსგაზის მიერ მოსახლეობისათვის მრიცხველების შეცვლის თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .როინიშვილი (რუსეთის პრეზიდენტის ცხინვალში ვიზიტის შესახებ), .ბაქრაძე (განმარტება), .ბაღათურია (რუსეთ-საქართველოს ომში მონაწილე /დაღუპულთა/ ოჯახებისათვის სოციალური შეღავათების დაწესების თაობაზე), .ბაქრაძე (განმარტება), .თოიძე (სოციალური შეღავათების შესახებ მომზადებული კანონპროექტის თაობაზე), .ბაქრაძე (სთხოვა პარლამენტის წევრებს ომში დაღუპული მებრძოლის, ვახტანგ გზირიშვილის დედის ინიციატივისათვის, ეკლესიის მშენებლობისათვის მატერიალური მხარდეჭერა), .მელიქიშვილი (კომენტარი .ბაღათურიას განცხადებაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გეგენავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.გოგორიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა  საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.მამაცაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი თბილისის ეროვნული პარკის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ზოდელავამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
შენიშვნები არ გამოთქმულა.
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ზოდელავამ ასევე, წარმოადგინა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები:  სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ, საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ და საქართველოს კანონის პროექტი საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის შესახებ
.მინაშვილმა პარლამენტს მსჯელობისთვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის განცხადება რუსეთის ფედერაციის პრეზიდენტის დიმიტრი მედვედევის რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ვიზიტთან დაკავშირებით
მოსაზრებები და შენიშვნები გამოთქვეს: .დარჩიაშვილმა, .ბაღათურიამ, .ბაქრაძემ.
.ზოდელავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .გოდაბრელიძემ და .ვეფხვაძემ.
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა მიხეილ მაჭავარიანმა.
.მელაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.არსენიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი მავნე ზეგავლენისაგან არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ხუროშვილმა და .მინაშვილმა.
.ბაღათურია – მოსაზრება.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .მინაშვილი, .თარგამაძე, .ვეფხვაძე.
.არსენიშვილმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ  საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე, მაუწყებლობის შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მოსაზრება გამოთქვა .ზოდელავამ.
კანონპროექტის განხილვა დასრულდა დათქმით (სადაო მუხლი გადაიდო).
.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი გეოგრაფიული ობიექტების  სახელდების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საჯარო ინფორმაციის ასლის გადაღების მოსაკრებლის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .ხუროშვილი და .მელიქიშვილი.
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საინვესტიციო საქმიანობის ხელშეწყობისა და გარანტიების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
ფრაქციის სახელით გამოვიდა .ჩახვაძე.
.თორდიამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა კანონპროექტთა პაკეტი: უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ, სახელმწიფო ბაჟის შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე და საკონსულო მოსაკრებლის შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე.
.მინაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-დან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.დეკანოიძემ პარლამენტს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს წევრის თანამდებობაზე ასარჩევად წარუდგინა ნუგზარ სხირტლაძის კანდიდატურა.
მანვე პარლამენტს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს წევრის თანამდებობაზე ასარჩევად წარუდგინა მაია ვაჩაძის კანდიდატურა.
.დეკანოიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოების  დაწესების შესახებ საქართველოს კანონში  დამატებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .დიასამიძემ, .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდა .გოგორიშვილი.
ამით დილის სხდომა დასრულდა.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, ლევან ვეფხვაძე, მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ – . ხუროშვილი, .ღვალაძე, .დეკანოიძე, .პეტრიაშვილი.
.ხუხუნაიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტი ბუნებრივი და ტექნოგენური ხასიათის საგანგებო სიტუაციებისაგან მოსახლეობისა და ტერიტორიის  დაცვის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
შენიშვნა გამოთქვა .ხუროშვილმა.
.ღვალაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
შენიშვნები და მოსაზრებები გამოთქვეს: .ჩახვაძემ, .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ, .მელიქიშვილმა, .მელაძემ, .გოდაბრელიძემ, .ზოდელავამ, .ბალავაძემ, .კვერნაძემ, .ახვლედიანმა, .ხუროშვილმა.
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ, საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე, მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე (გადაიდო პირველი მუხლის პირველი პუნქტი).
.ღვალაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი მომავალი თაობებისა და სტაბილური განვითარების ფონდების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
დავით ბაქრაძემ პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი პოლიტიკური დებატების დღის დანიშვნის შესახებ. დეპუტატები დაეთანხმნენ პარლამენტის ბიუროს გადაწყვეტილებას პოლიტიკური დებატების პარასკევს დანიშვნის შესახებ. გადაწყდა დებატების დაწყება 14 საათზე.
.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელმა გამოთქვა მზადყოფნა განემარტა რა ცვლილება განიცადა თითოეულმა მუხლმა I მოსმენის შემდეგ.
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: .ხაბაზმა, .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ, .დიასამიძემ, .დავითაიამ, .ვეფხვაძემ, .ჩახვაძემ, .თარგამაძემ, .თაქთაქიშვილმა, .ცისკარიშვილმა, .ახვლედიანმა, .მინაშვილმა.
სხდომის დრო გაგრძელდა 21 საათამდე.
მომხსენებელმა უპასუხა შეკითხვებს. ასევე, შემდეგ დააზუსტა პასუხები.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .არსენიშვილი.
ცალკეული დეპუტატებიდან გამოვიდა .ჩახვაძე.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ: .ვეფხვაძე, .თორდია, .დავითაია.
უმცირესობის სახელით – .თარგამაძე.
უმრავლესობის სახელით – .ხაბაზი და .ცისკარიშვილი (დრო გაიყვეს).
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი პოლიციის შესახებ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მას შეკითხვებით მიმართეს .ვეფხვაძემ და .ლორთქიფანიძემ.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ .ვეფხვაძე და .ლორთქიფანიძე.
.კუბლაშვილმა დააზუსტა პასუხები.
ცალკეული დეპუტატებიდან გამოვიდნენ .თაქთაქიშვილი და .ბაღათურია.
ფრაქციის სახელით – .ახვლედიანი, .თორდია, .ლორთქიფანიძე.
უმცირესობის სახელით – .ვეფხვაძე.
უმრავლესობის სახელით – .გაბაშვილი და .დარჩიაშვილი.
.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა ასევე, გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მას შეკითხვებით მიმართეს: .ლორთქიფანიძემ, .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ, .თარგამაძემ, .ჩახვაძემ.
მოსაზრება გამოთქვეს .დავითაიამ და .ხაბაზმა. განმარტებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით თავისი ალტერნატიული წინადადება წარმოადგინა .ბაღათურიამ.
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა ლევან ვეფხვაძემ.
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ხაბაზმა და .მელიქიშვილმა.
ასევე, შეკითხვებით წარსდგნენ .ლორთქიფანიძე და .ვეფხვაძე.
.ბაღათურიამ უპასუხა შეკითხვებს.
შეკითხვები დააზუსტეს .მელიქიშვილმა, .ცისკარიშვილმა, .არსენიშვილმა.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა .ახვლედიანი.