საქართველოს პარლამენტის წევრის ჯონდო ბაღათურიას ალტერნატიული წინადადება საქართველოს კანონის პროექტზე «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
რეგისტრაცია – 95 მომხრე – 1
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» II მოსმენა (1-ლი მუხლის მე-4, მე-5 და მე-13 პუნქტების გარეშე)
სხდომას ესწრებოდნენ – კ.ბაინდურაშვილი (ფინანსთა მინისტრი), გ.ხუროშვილი, ზ.დეკანოიძე.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს აცნობა საქართველოს პრეზიდენტის გადაწყვეტილების შესახებ პოლიტიკურ დებატებში მონაწილეობის თაობაზე. დ.ბაქრაძემ სთხოვა ფრაქციებს, უმცირესობას და უმრავლესობას გამოეთქვათ თავიანთი პოზიცია ამ სტუმრობასთან დაკავშირებით.
აღნიშნულ ფორმატთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს: ლ.ვეფხვაძემ, დ.ლორთქიფანიძემ, ჯ.ბაღათურიამ, პ.კუბლაშვილმა, გ.თარგამაძემ (შესთავაზა პარლამენტს დებატების საზოგადოებრივი მაუწყებლის 1-ლი არხით გადაცემა პირდაპირ ეთერში).
გ.ჩახვაძემ სინანული გამოთქვა იმის გამო, რომ უმცირესობა პარლამენტის განცხადებაზე კენჭისყრის დროს დარბაზში არ იმყოფებოდა და აღნიშნა, რომ უმცირესობის ყველა წარმომადგენელი უერთდება პარლამენტის გადაწყვეტილებას. ლ.ვეფხვაძე (იგივე საკითხზე), მ.მაჭავარიანი (კომენტარი).
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: მ.ზოდელავა (ითხოვა კომიტეტის სხდომაზე უკვე განხილული საკითხების დღის წესრიგში დამატება), ჯ.ბაღათურია (ითხოვა დღის წესრიგიდან საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი» ამოღება), დ.ბაქრაძე (განმარტება), დ.ლორთქიფანიძე (ითხოვა აღნიშნული კოდექსის განხილვის გადადება), პ.კუბლაშვილი (დაასაბუთა, რატომ არ უნდა გადაიდოს კოდექსის განხილვა), ზ.მელიქიშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში საკითხების დამატება), გ.მელაძე (ითხოვა «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის დღის წესრიგში დამატება), ა.მინაშვილი (ითხოვა დადგენილების განხილვის გადატანა, რომელიც ეხებოდა ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებთან საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფის შექმნას), ლ.თორდია (ითხოვა საკითხის დამატება), ზ.დეკანოიძე (საკითხის დამატება).
კ.ბაინდურაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» 1-ლი მუხლის მე-14 პუნქტი.
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს პ.კუბლაშვილმა და გ.ჩახვაძემ.
ცალკეული დეპუტატებიდან გამოვიდნენ ლ.ვეფხვაძე და ჯ.ბაღათურია.
უმრავლესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა პ.ცისკარიშვილი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს მოახსენა საქართველოს პრეზიდენტის თხოვნის შესახებ პოლიტიკურ დებატებთან დაკავშირებით. პრეზიდენტმა ითხოვა დებატების რამოდენიმე დღით გადადება.
ამასთან დაკავშირებით მოსაზრებები გამოთქვეს: ლ.ვეფხვაძემ, ჯ.ბაღათურიამ, პ.კუბლაშვილმა, პ.ცისკარიშვილმა, დ.ლორთქიფანიძემ, დ.ბაქრაძემ. იურიდიულ დეპარტამენტს დაევალა დებატების თარიღის შეცვლასთან დაკავშირებით ახალი დადგენილების მომზადება.
კ.ბაინდურაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მან ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა წინა სხდომაზე გადადებული საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» 1-ლი მუხლის 1-ლი პუნქტი.
ფინანსთა მინისტრმა ამის შემდეგ III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
პ.პეტრიაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
შენიშვნით გამოვიდა გ.გოდაბრელიძე.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წაუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
ა.მინაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «მუდმივმოქმედ საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის
N209-რს დადგენილებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ»
ლ.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
შენიშვნები გამოთქვა ხ.გოგორიშვილმა (მე-12, 22-ე და 24-ე მუხლები)
მომხსენებელი დაეთანხმა შენიშვნებს და აღუთქვა III მოსმენის დროს მათი გათვალისწინება.
გ.ხუროშვილმა ასევე, შესთავაზა ინიციატორს 21-ე მუხლის 1-ლი პუნქტის ახლებური რედაქცია.
საბოლოოდ საკითხი განხილულ იქნა დათქმით - 1-ლი მუხლის 26-ე პუნქტის გარეშე.
ლ.თორდიამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
გ.ხუროშვილმა მთელ პაკეტთან დაკავშირებით დააფიქსირა მთავრობის პოზიცია.
გ.მელაძემ II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივად.
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვა ჯ.ბაღათურიამ.
ა.მინაშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.ხუროშვილი.
მ.ცქიტიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (რუსთავის მყარი ნარჩენების პროექტი)»
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოების დაწესების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე», მუხლობრივი განხილვით.
მოსაზრება გამოთქვა თ.დიასამიძემ. ე.კვერნაძე (შეკითხვა).
ცალკეული დეპუტატებიდან გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
უმრავლესობის სახელით – გ.გაბაშვილი.
პარლამენტის თავმჯდომარემ დეპუტატებს გააცნო დადგენილების პროექტი პოლიტიკური დებატების დღის დანიშვნის თაობაზე. დადგენილების მიხედვით დებატები დაინიშნა 20 ივლისს.
ამით განსახილველი საკითხები ამოიწურა.