სესიის 17 ივლისის პლენარული სხდომის
სხდომას თავმჯდომარეობდა  დავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .კოტეტიშვილი (იუსტიციის სამინისტროს წარმომადგენელი).
რეგისტრაცია გაიარა – 82 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .გოგორიშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის შესახებ» კანონპროექტის დამატება), .მინაშვილმა (ითხოვა დღის წესრიგში «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-იდან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» კანონპროექტის დამატება), .ზოდელავა (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტზე განხილული საკითხების დამატება), .ვეფხვაძე (ითხოვა კანონპროექტის «შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» განხილვის გადადება), .კუბლაშვილი (განმარტება .ვეფხვაძის წინადადების შესახებ), .ახვლედიანი (შეეცადა დაესაბუთებინა აღნიშნული კანონპროექტის გადადების აუცილებლობა), .ზოდელავა (არ დაეთანხმა კანონპროექტის განხილვის გადადებას).
ხელის აწევით კენჭი ეყარა კანონპროექტის «შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» დღის წესრიგიდან ამოღებას, თუმცა კენჭისყრა ჩავარდა და საკითხი დარჩა განსახილველად დღის წესრიგში.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .დავითაია (17 – 23 აგვისტოს დანიის ქალაქ ოდენში დაგეგმილ, სპორტულ ღონისძიებებში ქართველი ლტოლვილების მონაწილეობისათვის სამგზავრო თანხის გამოყოფის თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .წიკლაური (დანიის ქართული სათვისტომოს მიერ გამოგზავნილი ჰუმანიტარული ტვირთის შესახებ), .ვეფხვაძე (რეგლამენტის 153- მუხლის და კვლავ «შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ» კანონპროექტის თაობაზე), .გოგორიშვილი (განმარტება .ვეფხვაძეს), .ბაღათურია (რუსეთ-საქართველოს ომში მონაწილეთა სოციალური დაცვის და «ჰერმესის» უკანონო ქმედებების შესახებ), .თოიძე (განმარტება).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გოგორიშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.მინაშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-იდან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საინვესტიციო საქმიანობის ხელშეწყობისა და გარანტიების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
შენიშვნა გამოთქვა .კუბლაშვილმა.
მომხსენებელმა ასევე, III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო ინფორმაციის ასლის გადაღების მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ზოდელავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტების პაკეტი: «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ» და «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
.ზოდელავამ II მოსმენით მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ღვალაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მომავალი თაობებისა და სტაბილური განვითარების ფონდების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივი განხილვით.
.კუბლაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.თაქთაქიშვილმა გამოთქვა შენიშვნა კანონპროექტის 111 მუხლის მე-5 პუნქტზე. მომხსენებელმა შენიშვნა გაიზიარა.
.კუბლაშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»  1-ლი მუხლის მე-4, მე-5 და მე-13 პუნქტები (II მოსმენა), საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.ძაგნიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი»
.ბაღათურია (პროცედურაზე), .წერეთელი (განმარტება), .კუბლაშვილი (განმარტება).
კოდექსთან დაკავშირებით გაიმართა მსჯელობა. შეკითხვები დასვეს და აზრი გამოთქვეს: .ლალიაშვილმა, .კუბლაშვილმა, .მინაშვილმა, .ბაღათურიამ, .ძაგნიძემ, .ლორთქიფანიძემ, .ვეფხვაძემ, .თაქთაქიშვილმა, .ზოდელავამ, .კოტეტიშვილმა, .უცხრიკიძემ,
.ლალიაშვილმა, .არსენიშვილმა.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .კუბლაშვილი და .არსენიშვილი.
კოდექსზე ხანგრძლივი მსჯელობის შემდეგ .ბაღათურიამ წარმოადგინა თავისი ალტერნატიული წინადადება (მე-3 მუხლის მე-9 პუნქტი, მე-10 მუხლის მე-3 ნაწილი, 111- მუხლის მე-2 ნაწილი და 206- მუხლის მე-5 ნაწილი)
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
ცალკეული დეპუტატებიდან შემაჯამებელი სიტყვით კოდექსის თაობაზე გამოვიდნენ ჩიორა თაქთაქიშვილი და .ბაღათურია.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა დიმიტრი ლორთქიფანიძე.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ძაგნიძე.
კენჭისყრების პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა შესვენება (18 საათამდე).
შესვენების შემდეგ პარლამენტის წევრებმა ხელის აწევით განაცხადეს თანხმობა კენჭისყრების ჩატარებაზე.