საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 19 დეკემბრის
სხდომა დაიწყო – 1125 სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა  დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ  _ .ხუროშვილი (საქართველოს მთავრობის  საპარლამენტო მდივანი), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე).
რეგისტრაცია გაიარა – 88 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
.თოდრაძემ განსახილველად წარმოადგინა «საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის ნიკოლოზ რურუას ადგილმონაცვლის გიორგი ხახნელიძის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის საკითხი.
.ღვალაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართეს: .გოდაბრელიძემ, .ბეჟუაშვილმა, .ანიკაშვილმა.
.ღვალაძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საგადასახადო დავალიანებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრება გამოთქვა .ბეჟუაშვილმა.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .გოდაბრელიძე (განმარტება), .ერგემლიძე.
.ბეჟაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტი «კონტროლის პალატის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: .მელიქიშვილმა, .ზოდელავამ, .ბუცხრიკიძემ, .ჩახვაძემ. მთავრობის პოზიცია გამოთქვა .ღვალაძემ.
.მელიქიშვილმა ითხოვა მე-6 მუხლზე აზრთა შეჯერება და დროებით გადადება, თუმცა პარლამენტის თავმჯდომარემ შესთავაზა კენჭისყრის ჩატარება ამ მუხლის გარეშე და მომავალ სხდომაზე სადაო მუხლის II მოსმენით განხილვა.
მსჯელობა გაგრძელდა.ბუცხრიკიძე (მე-9, მე-10, მე-11 მუხლები), .ახვლედიანი (მე-12 მუხლი), .ბაქრაძე (განმარტება), .მელიქიშვილი (განმარტება), .ძაგნიძე (მოსაზრება), .დარჩიაშვილი (21- მუხლი), .ანიკაშვილი (კონტროლის პალატის თანამშრომლებისათვის განსაზღვრული ქცევის წესების თაობაზე), .ბაღათურია, .გოდაბრელიძე, .ღვალაძე, .ვეფხვაძე.
მომხსენებელი პარალელურ რეჟიმში პასუხობდა ყველა შეკითხვას და მოსაზრებას. საბოლოო ჯამში განხილულ იქნა კონტროლის პალატის სტატუსი, უფლებამოსილება, საქმიანობის წესი, ძირითადი მიმართულებები, მისი ორგანიზაცია, სტრუქტურა, გასაჩივრებისა და დავების განხილვის წესი და .. განხილვა დასრულდა.
რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფის მიზნით განხორციელებული სამხედრო აგრესიისა და სხვა ქმედებების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარემ .დავითაიამ წარმოადგინა კომისიის დასკვნა.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია.
.ბაქრაძე (კომენტარი .ბაღათურიას გამოსვლაზე)
უმცირესობის სახელით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
პარლამენტის თავმჯდომარემ გამოთქვა თავისი მოსაზრება კომისიის დასკვნასთან დაკავშირებით. .ვეფხვაძე (დაზუსტება), .მალაშხია (შენიშვნები), .ლორთქიფანიძე (კომენტარი).
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .დავითაია.
პარლამენტის თავმჯდომარემ მადლობა გადაუხადა კომისიას გაწეული მუშაობისათვის.
სხდომა განახლდა 16 საათზე.
სხდომას თავმჯდომარეობდამიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ.ხუროშვილი, .ძაგნიძე, .ბეჟაშვილი.
.წერეთელმა II მოსმენით, პუნქტობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოში თამბაქოს კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.თოიძე (რედაქციული შენიშვნა), .ჩახვაძე (შეკითხვა).
მთავრობის სახელით თანამოხსენებით გამოვიდა .ხუროშვილი.
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «რეკლამის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.მელიქიშვილმა ითხოვა დღის წესრიგში «საქართველოს ეროვნული ბანკის 2008 წლის ანგარიშგების, მომავალი თაობების ფონდისა და სტაბილური განვითარების ფონდის 2008 წლის ანგარიშგების გარე აუდიტის დანიშვნის» საკითხის დამატება, რადგან პროცედურულად ეს საკითხი 20 დეკემბრამდე უნდა გადაწყვეტილიყო. .მელიქიშვილმა დარბაზის თანხმობის შემდეგ განსახილველად წარმოადგინა აღნიშნული საკითხი.
.ბეჟაშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
.გოდაბრელიძე (განმარტება)
.ბეჟაშვილმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილი  (შენიშვნა)
თანამოხსენებით გამოვიდა .მელიქიშვილი. მოსაზრება გამოთქვა .ბაღათურიამ.
.ბაღათურიას მოსაზრებაზე განმარტებით გამოვიდა .მელიქიშვილი.
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა შემდეგი გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ბობოხიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა «გარემოს დაცვის სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.თოიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «შვილად აყვანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.წურწუმიამ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამშენებლო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი  «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ზოდელავამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს თავდაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:  «საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საზღვაო სამაშველო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პროფესიული განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ოჩიაურმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ზოდელავამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» და «საქართველოს  სამოქალაქო  საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა შრომის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მან ასევე, III მოსმენით გამოიტანა კანონპროექტთა პაკეტი: «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი  «ავტომოტოტრანსპორტის მფლობელთა სამოქალაქო პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ძაგნიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეობის  შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»,  «საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან დროებითი გასვლის და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ემიგრაციის შესახებ» საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად გამოცხადების შესახებ»  (ერთი მოსმენით), «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე», და «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.მინაშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX  საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-დან იძულებით გადაადგილებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ჩახვაძემ.
.ანჯაფარიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს წევრთა შრომის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ძაგნიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .ზოდელავა, .არსენიშვილი.
.ლორთქიფანიძე (შეკითხვა)
.ძაგნიძემ II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
რაც შეეხება მომდევნო გამომდინარე კანონპროექტს «ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» მომხსენებლის თქმით მან აქტუალობა დაკარგა და მისი განხილვა არ შედგა.
.ძაგნიძემ მუხლობრივად წარმოადგინა დანარჩენი ორი გამომდინარე კანონპროექტი «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.ძაგნიძემ III მოსმენით გამოიტანა  საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო რეესტრის შესახებ»  და მისი თანმდევი საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
გამოცხადდა შესვენება 15 წუთით.