საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის საშემოდგომო
სესიის  22 სექტემბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1120 სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ  _            .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .გვინდაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 78 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შენიშვნები არ გამოთქმულა.
ხელის აწევით დამტკიცდა დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ლორთქიფანიძე (პოლიციელის, გივი აფციაურის მკვლელობაში ეჭვმიტანილი რატი რეხვიაშვილის შესაბამისი კომისიის გვერდის ავლით, შეწყალების საეჭვო პროცედურით გათავისუფლების თაობაზე), .ბაღათურია (მოითხოვა აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით საგამოძიებო კომისიის შექმნა, ასევე, საარსებო მინიმუმის გაზრდა და ყველა დაღუპული პოლიციელის ოჯახისათვის სოციალური დახმარების დანიშვნა), .თარგამაძე (დაინტერესდა, როგორ მოხდა დამნაშავის შეწყალება, რომელმაც იმსხვერპლა სამართალდამცავი, ასევე, გაეროში დაგეგმილი, საქართველოს პრეზიდენტის გამოსვლის და აშშ- პოლიტიკის თაობაზე საქართველოსთან მიმართებაში), .ვეფხვაძე (პოლიციელის მკვლელობასთან დაკავშირებით საგამოძიებო კომისიის შექმნისა და ფეხბურთის ფედერაციის ახალი პრეზიდენტის არჩევის თაობაზე), .ზოდელავა (შეწყალებული მსჟავრდებულის მიერ პოლიციელის მკვლელობის თაობაზე), .ბაღათურია (პროცედურაზე), .გაბაშვილი (კომენტარები წინა გამომსვლელების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე), .ახვლედიანი (კვლავ, საგამოძიებო კომისიის შექმნისა და ფეხბურთის ფედერაციაში შექმნილ მძიმე ვითარების თაობაზე), .ცაგარეიშვილი (მომავალში შეწყალების პროცედურის გადახედვის თაობაზე), .კუბლაშვილი (განმარტება), .ცისკარიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გოგორიშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატების შეტანის შესახებ»
.ბუცხრიკიძემ წარმოადგინა საქართველოს კონტროლის პალატის 2008 წლის საქმიანობის შემმოწმებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასკვნა.
ფრაქციის სახელით სიტყვით გამოვიდა .ჩახვაძე.
დასკვნითი სიტყვით გამობრძანდა კომისიის თავმჯდომარე .ბუცხრიკიძე.
.კუბლაშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუბლაშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ფრაქციის სახელით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ღვალაძემ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ცაგარეიშვილმა, .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ.
მოსაზრება გამოთქვა .ლეჟავამ.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია.
.ღვალაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «თავისუფალი ინდუსტრიული ზონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.გვინდაძემ II მოსმენით, პუნქტობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ვალის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.ძაგნიძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ცაგარეიშვილმა, .ვეფხვაძემ, .ახვლედიანმა.
უმცირესობის სახელით .ახვლედიანი.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდნენ .ბობოხიძე და .კუბლაშვილი (დროის გაყოფის პრინციპით).
სხდომას თავმჯდომარეობდაგიორგი წერეთელი, მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ              .ხუროშვილი, .ძაგნიძე, .ქადაგიძე (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი)
.ძაგნიძემ II მოსმენისათვის გამოიტანა აქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ახვლედიანმა და .ბაღათურიამ.
დაზუსტებისათვის გამოვიდა .ბაღათურია.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ .ახვლედიანი და .კუბლაშვილი.
მთავრობის სახელით განმარტებით გამოვიდა .ხუროშვილი.
.ბაღათურია (პროცედურა), .ხუროშვილი (დაზუსტება)
.ზოდელავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ»
შენიშვნა გამოთქვა .ბუცხრიკიძემ.
.ზოდელავამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე, «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «დაზღვევის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «არასაბანკო სადეპოზიტო დაწესებულებების _ საკრედიტო კავშირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საფინანსო სექტორის გლობალური კონკურენტუნარიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «მომავალი თაობებისა და სტაბილური განვითარების ფონდების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» და «არასახელმწიფო საპენსიო დაზღვევისა და უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა .ქადაგიძემ მადლობა გადაუხადა პარლამენტს და პირადად საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტს ნაყოფიერი თანამშრომლობისათვის.
.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრებით გამოვიდა .ბაღათურია.
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «დამოუკიდებელი ეროვნული მარეგულირებელი ორგანოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
კანონპროექტების განხილვის დასრულების შემდეგ .კუბლაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში.
.თოდრაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში.
.ბობოხიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის 2008 წლის საშემოდგომო და 2009 წლის საგაზაფხულო სესიების პერიოდში გაწეული მუშაობის ანგარიში
.ასანიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა  კომიტეტის მიერ 2008 – 2009 წლის პერიოდში გაწეული საქმიანობის შესახებ ანგარიში
.თორდიამ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში.
კენჭისყრების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 99,  კვორუმი – 76
ხელის აწევით დარბაზმა თანხმობა განაცხადა კენჭისყრების ჩატარებაზე.